יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » מחקר חדשני במחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי הביא להורדת תקני זיהום האוויר בארה"ב

מחקר חדשני במחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי הביא להורדת תקני זיהום האוויר בארה"ב

מאת: מערכת הבלוג

פיתוח מודלים חדשניים מבוססי נתוני לוויין אפשרה לחוקרים מהמחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בשיתוף בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד, להעריך בצורה מדויקת וברזולוציה גבוהה את רמות זיהום האוויר בצפון-מזרח ארצות הברית למטרות מחקר אפידמיולוגי. מודלים אלו, יחד עם מחקרים נוספים, הובילו להורדת תקני זיהום האוויר של הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב.

מחקרים רבים מצאו קשר בין חשיפה לטווח קצר וארוך לזיהום אוויר לבין תמותה מוגברת ואשפוזים הנגרמת עקב הפרעות בלב, עלייה בלחץ דם וירידה בתפקודי ריאות. המחקרים בעבר, שנשענו על מספר מוגבל של תחנות ניטור זיהום אוויר, סבלו משני סוגי הטייה: 'הטיית חשיפה' הנגרמת בשל המספר הקטן של התחנות המפוזרות בשטח, ו'הטיית בחירה', הנגרמת בשל הנטייה להשאיר את האזורים הכפריים והרחוקים מהערים מחוץ למחקר.

קבוצת המחקר מבן-גוריון והרווארד פיתחה מודלים חדשניים המבוססים נתוני לוויין של צפון מזרח ארה"ב, מהשנים 2000-2014. מודלים אלה מאפשרים להעריך בצורה מדויקת יותר לטווח הקצר והארוך את רמות הזיהום בכל המרחב – כולל האזוריים הכפריים והרחוקים מהעיר. על ידי שימוש במודלים אלה, מצאה קבוצת המחקר כי החשיפה לזיהום אוויר בקרב אנשים מעל גיל 65 קשורה באופן משמעותי לשיעורי תמותה גבוהים יותר, הנגרמת כתוצאה מעלייה בלחץ דם, הפרעות בלב ותפקוד ריאות: חשיפה בטווח הקצר הובילה לעלייה של כ-2.14% בתמותה וחשיפה בטווח ארוך הובילה לעלייה של כ-7.52% בתמותה.

זהו המחקר הראשון שבחן את השפעת זיהום האוויר על כל האוכלוסייה לאורך צפון מזרח ארה"ב, וכלל אזורים שבהם אין תחנות ניטור. השפעות מזיקות מזיהום האוויר נצפו גם באזורים שבהם הריכוזים היו פחות משליש מהתקן הנוכחי, שנקבע על ידי הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב (EPA).

ממג

מודל מבוסס נתוני לווין של רמת זיהום האוויר בצפון מזרח ארה"ב

את המחקר הובילו ד"ר איתי קלוג, מומחה לזיהום אוויר ולאפידמיולוגיה סביבתית מהמחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי שבאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ופרופ' ג'ואל שוורץ מבית הספר לבריאות הציבור שבאוניברסיטת הרווארד.

"לא מצאנו ראיות לסף בטוח לזיהום אוויר. אפילו באזורים בהם נאמדו רמות נמוכות משמעותית מהתקן המותר, נצפתה סכנה לעלייה בתמותה כתוצאה מזיהום אוויר חלקיקי" מספר קלוג, "אנחנו צריכים להתמקד באסטרטגיות של הקטנת חשיפה לזיהום בכל מקום ובכל זמן, ולא רק במקומות או במועדים בהם צפויות רמות גבוהות של זיהום חלקיקי."

המחקר התאפשר בזכות טכנולוגיות חדשות בשירות תחום הגאוגרפיה: מערכות מידע גאוגרפיות – ממ"ג (GIS – Geographic information systems). ממ"ג או GIS הן מערכות מידע ממוחשבות המאפשרות אחסון, עיבוד, ניתוח וניהול מידע מרחבי, תוך שילוב תכנים ממספר שכבות מידע, המבוססות על מערך מיפוי ומאגרי מידע טבלאיים מורכבים. GIS הוא כלי יישומי המצוי כיום בכל ארגון, בקוד פתוח או בתוכנות מדף, ומשמש למטרות – לניווט, מיפוי, ניתוח ועיבוד של מידע מרחבי. המרכיב המרחבי והגאוגרפי הוא חלק חשוב ומשמעותי כיום בחברות ההיי-טק המובילות בעולם: google, Microsoft, Facebook, Twitter, IBM וכמובן בחברות ניווט ומיפוי כמו WAZE. על פי משרד העבודה האמריקאי, תחום הממ"ג הוא בין שלושת הענפים בעלי הצמיחה הגבוהה ביותר בשנים האחרונות, לצד ננוטכנולוגיה וביוטכנולוגיה.

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.