יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » המרכז לחדשנות דיגיטלית: צעד נוסף בהפיכת באר-שבע לבירת החדשנות הישראלית

המרכז לחדשנות דיגיטלית: צעד נוסף בהפיכת באר-שבע לבירת החדשנות הישראלית

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

אביחי גולדפרב, מנהל פרויקטים במרכז לחדשנות דיגיטלית. אביחי בוגר תואר ראשון ושני בהנדסה ביו-רפואית מהפקולטה למדעי ההנדסה, ו- MBA בהתמחות ביזמות וחדשנות מהפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר. דוא"ל avihai@cdi-negev.com

קצת עלינו >>

רבות כבר דובר על השינויים שעוברת העיר באר–שבע, שמצויה בימים אלו בתהליכי פיתוח מואצים בדרך להפיכתה לבירת החדשנות של ישראל. כחלק מהתגשמות חזון זה נוסד באוגוסט אשתקד בפארק ההייטק לתעשיות מתקדמות גב-ים מרכז לחדשנות דיגיטלית הראשון מסוגו בעולם.

המרכז לחדשנות דיגיטלית (CDI), הנפרש על שטח של 2000 מ"ר, הוקם ע"י היזמים זיו אופק, בועז גור-לביא ושרון סספורטס בשיתוף עם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בראש הדירקטוריון של המרכז עומדת נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, אשר מעורבת באופן קרוב בכל המתחולל בין כתלי המרכז. המרכז פועל כגוף ללא מטרות רווח למען קידום חדשנות דיגיטלית בארבעה תחומים עיקריים: רפואה ובריאות, רווחה, חינוך וערים חכמות.

CDI1

מייסדי המרכז לחדשנות דיגיטלית (CDI) בחנוכת המרכז (אוגוסט 2015)

יש לך רעיון פורץ דרך שישפיע על חיינו? מקומך אתנו >>

לנגד עיני מקימי המרכז לחדשנות דיגיטלית עומד הרצון לתת מענה לאתגרים גדולים ומורכבים שמשפיעים על כל אחד ואחת מאתנו. מתוך כך אנו קולטים סטארטאפים להם רעיונות פורצי דרך שעשויים להביא לשינוי דרמטי בחיי רבים.

CDI מהווה מרכז שוקק עבור סטארטאפים ומשקיעים בכל שלבי חיי המיזם – החל משלב הרעיון ועד להבאת המוצר הסופי לשוק, ויוצר סביבה הוליסטית תחת קורת גג אחת של כל המרכיבים הנדרשים ליזמים במסעם המורכב. הכול בהתאמה אישית לצרכיו ולאופיו הייחודי של כל סטארטאפ. בהקשר זה, השלמנו לאחרונה במרכז פיתוח של מודל חדשני, "מודל המדרגות" שמסייע לנו בניהול מבוקר ועקבי אחר תהליך ההתבגרות של כל סטארטאפ עד הבשלתו ליציאה לשוק.

מלבד זאת הסטארטפים החברים במרכז נהנים ממטריית שירותים הכוללת בין היתר: מעבדת רפואה דיגיטלית המאפשרת ביצוע סימולציות ואינטגרציות עם סביבות עבודה קיימות או בפיתוח בחו"ל, גישה למאגרי נתונים, חיבור למרכזים רפואיים מובילים בארץ ובעולם, חיבור לאתרי ביטא לאומיים ובינלאומיים לבדיקת היתכנות טכנולוגית, סיוע רגולטורי, ייעוץ אסטרטגי, גישה למשקיעים וקרנות הון-סיכון מהארץ ומהעולם, חללי עבודה והשתתפות בכנסים, הרצאות וסדנאות.

כיום, חברות במרכז 14 חברות סטארטאפ המציעות פתרונות חדשניים ופורצי דרך בתחומי הרפואה והרווחה ואנחנו מחפשים לצרף לשורותינו מיזמים ורעיונות נוספים, גם בתחומי החינוך והערים חכמות. המרכז לחדשנות דיגיטלית פותח את שעריו עבור יזמים בתחילת דרכם, אנשי אקדמיה וסטודנטים, מהנדסים ואנשי הייטק, אנשי מחקר ופיתוח ומעניק את ההזדמנות להיות חלק מאלה שימציאו את המחר.

לצד טיפוח ותמיכה בסטארטאפים אנו שואפים ליצור מרכז מוביל שילכד סביבו גורמי ממשלה, אקדמיה ותעשייה על מנת ליצור קרקע מפרה לשיתופי פעולה, להחלפת רעיונות וידע בין הגורמים השונים לצורך מציאת פתרונות כוללים לאתגרים שיונחו בפתחנו. זה לא סוד כי מרבית הפתרונות החדשניים לאורך ההיסטוריה הגיעו מהאקדמיה ועל כן אנו רואים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב שותפה חשובה בהובלת האינטרקציות בין הגורמים המרכיבים את האקוסיסטם.

CDI2

הדמיית מעבדת החדשנות להזדקנות בריאה

 יוזמות חדשניות: מעבדה להזדקנות בריאה >>

אנו מאמינים כי על-ידי סינרגיה מלאה של אנשי האקדמיה, חוקרים וסטודנטים, יחד עם השותפים במגזר הציבורי והעסקי, נוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם אתגרים מורכבים בתחומי חיינו המגוונים והנוגעים בכל אחת ואחד מאיתנו. דוגמא ליוזמה חדשנית וייחודית שאנו מקדמים בימים אלה היא הקמת מעבדת חדשנות להזדקנות בריאה (Healthy Aging). כידוע, המאה האחרונה התאפיינה בעלייה חסרת תקדים בתוחלת החיים אשר הביאה לעלייה משמעותית בשיעור אוכלוסיית המבוגרים. כמו כן, תהליך ההזדקנות הוא איטי והדרגתי ומאופיין בשינויים גופניים, מנטאליים, חברתיים וכלכליים שבעקבותיהם נוצרים צרכים חדשים במגוון ההיבטים הקשורים באוכלוסייה המזדקנת.

מעבדת החדשנות להזדקנות בריאה תכלול סביבת מחקר, פיתוח, סימולציה והדגמה של פתרונות טכנולוגיים לשיפור איכות חייהם של אוכלוסיית הגיל השלישי ותפעל בשיתוף עם אנשי אקדמיה ומחקר, גורמים עסקים וגורמים מהמגזר הציבורי (כדוגמת הביטוח הלאומי, משרד הרווחה, המשרד לאזרחים ותיקים וכו'). המעבדה תבסס תשתית לבחינה והערכה של מודלים חדשים לשילוב דיגיטציה בחיי היום-יום של אוכלוסיית הגיל השלישי. יינתן דגש על אתגרים המצויים בתחומי הרווחה, הבריאות, קשרי המשפחה והקהילה, ביטחון אישי, תעסוקה ומעורבות חברתית.

אנחנו מאמינים כי מכאן ייצאו טכנולוגיות פורצות דרך שיביאו לשיפור בחייהם של מיליוני אנשים בארץ ובעולם, שיאיצו את התפתחותה של התעשייה המקומית ושימצבו את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בפרט ואת באר-שבע והנגב בכלל כמרכז ידע וחדשנות בינלאומיים.