יום חמישי , דצמבר 13 2018
בית » חדשנות » לא רק דלי מלא בקרח: קבוצת סטודנטים בבן-גוריון למען קידום מחקר מחלת ה-ALS

לא רק דלי מלא בקרח: קבוצת סטודנטים בבן-גוריון למען קידום מחקר מחלת ה-ALS

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

יונתן גורדון הוא מסטרנט בשנה השנייה במחלקה להנדסת תעשייה וניהול במסלול מית"ר, המסלול המהיר לתואר שני עם תזה המיועד למצטייני תואר ראשון להנדסה. תחום המחקר שלו הוא מערכות לומדות בהנחיית פרופ' בעז לרנר.

קצת על התחרות >>  

תחרות ה-Dream ALS Stratification Prize4Life Challenge הנה תחרות בין-לאומית שאורגנה ע"י ארגון Prize4Life, ארגון ללא מטרת רווח אשר מקדם את מחקר המחלה. מטרת התחרות הייתה לבנות אלגוריתמים סטטיסטיים אשר משתמשים בנתונים אודות החולים, הנאספים בשלושת החודשים הראשונים של שנת מעקב, על מנת לחזות את קצת הידרדרות המחלה בהמשך השנה.

למודל סטטיסטי אשר מבצע מטלה זו ברמת דיוק גבוהה יתרונות בעבור החולה, כמו למשל מתן אפשרות להיערך מראש מבחינת ציוד להידרדרות במצבו, ובעבור חוקרי המחלה, למשל צמצום מספר החולים הנחוצים להשלמת ניסויים קליניים, חיזוק המובהקות הסטטיסטית של תוצאות ניסויים כאלו והעמקת ההבנה של מנגנוני המחלה.

Prize4Life Logo

סמליל ארגון Prize4Life שארגן את התחרות

מסגרת התחרות>>

מסגרת התחרות הייתה שלושה חודשים. במשך זמן זה התגבש הצוות ונפגש אחת לשבוע כדי לדון במבנה המערכת בעזרתה ייבנה המודל הסטטיסטי, חלוקת העבודה בין חברי הקבוצה של פיתוח המערכת ועריכת ניסויים, דיון בתוצאות הניסויים והסקת מסקנות להמשך.

פרט אלי, הצוות כלל את נועה בן-דוד, סטודנטית במחלקה להנדסת תעשייה וניהול במסלול מית"ר בשנה הראשונה; אייל בן-ציון, דוקטורנט במחלקה להנדסת תעשייה וניהול ומיכאל קוזק, שהיה בשעתו סטודנט שנה ד' לתואר ראשון במחלקה להנדסת תעשייה וניהול וכיום הוא סטודנט לתואר שני במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל-אביב.

העבודה במהלך התחרות הייתה אינטנסיבית ופורה. לשם בניית המודל נדרשנו להתגבר על קשיים רבים, טכניים ורעיוניים. לתחרות נרשמו מאות קבוצות מחקר, והוגשו מודלים על ידי עשרות קבוצות. לאחר תהליך בחינה מדוקדק, נפסלו המודלים שלא עמדו בתנאי התחרות, כאשר רק 30 מודלים עברו את הרף. מביניהם, המודל של הקבוצה שלנו הגיע למקום החמישי!

האם היה שווה? >>

העבודה לתחרות תרמה רבות למחקר הנעשה בקבוצה בנושא ה-ALS. מעבר לסיפוק מהעבודה המאתגרת והתוצאה הסופית הנאה אליה הגיע המודל, אתגר התחרות הניב רעיונות רבים להמשך המחקר בנושא. בפרט, עבודת ההכנה לתחרות הניבה רעיון חדשני לשיטה למציאת תתי קבוצות של חולים בתוך אוכלוסיית החולים אשר מפגינים דפוסי הידרדרות דומים במחלה.

הרעיון של מציאת תתי קבוצות נובע מההשערה הבאה: קיים סט סופי של דפוסי הידרדרות טיפוסיים למחלה – על פניו התפתחות המחלה בקרב החולים כאוטית ובלתי צפויה. קשה לנבא אילו תפקודים יפגעו אצל חולה ובאיזה קצב. היכולת לאפיין ולחזות דפוסים כאלו תתרום לשלוש קבוצות:

  • חוקרי המחלה אשר יוכלו לשער את דפוס ההידרדרות החזוי לחולה מסוים ולאמוד את מידת השפעת הטיפולים שלהם אל מול הדפוס המצוי בפועל;
  • רופאים ומטפלים במחלה שיוכלו לחזות את אופי התקדמות המחלה ויאפשרו הכנה טובה יותר לטיפול בחולה;
  • החולים ובני משפחותיהם שיוכלו התארגן ולהתכונן לקראת הקשיים שצפויים להם לפי לוח זמנים צפוי, פחות או יותר.

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.