יום חמישי , דצמבר 13 2018
בית » חדשנות » Sayvu: לתקשר בתוך שלוש שניות עם מי ששומרים עליך

Sayvu: לתקשר בתוך שלוש שניות עם מי ששומרים עליך

מאת: מערכת הבלוג

sayvu2

יישומון Sayvu: הפיילוט הוכתר כהצלחה ועיריית אופקים החליטה להרחיבו לכלל מוסדות החינוך.

בחודש יוני 2014 נחטפו ונרצחו הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ע"י מחבלים בגוש עציון. בתחקור האירוע התגלה כי אחד הנערים הצליח להתקשר למוקד המשטרה ולהתריע על חטיפתו, אך פנייתו לא טופלה בשל העובדה שטלפני המוקד חשבו שמדובר במתיחה. סוגיה זו זה טרדה מאוד את מנוחתו של אמוץ קוסקס, שהיה בשעתו סטודנט לתואר שני במנהל עסקים בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר, והוא תהה אם ישנה דרך טכנולוגית למנוע הישנות מקרים מסוג זה בעתיד.

חדשנות בשירות משטרת ישראל >>

בשנה שלאחר מכן הגיש אמוץ מועמדות להשתתפות בתחרות של הפרויקט "סטודנטים חושבים חדשנות במגזר הציבורי", יוזמה ייחודית של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחברת Google, בשיתוף המיזם הלאומי "ישראל דיגיטלית" ומטה "ממשל זמין", לקידום חדשנות בשירות הציבורי באמצעות טכנולוגיות מידע ותקשורת. הפרויקט נועד עבור סטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון מכלל הפקולטות ונערך תוך התמקדות בשיפור והנגשת השירות הממשלתי והציבורי, הנגשת מידע לציבור, זיהוי הערך של שיתוף מאגרי מידע ממשלתיים לשימוש הציבור או מיפוי מאגרים והדרכים להנגשתם.

אמוץ, אז בעל תואר ראשון בכלכלה ובעל ידע בתכנות, פיתח אלגוריתם שחיפש עבורו את השותף האידיאלי לפרויקט, בשקלול תחום הלימודים, הניסיון והכישורים שלו משולב במידע מהרשתות החברתיות. האלגוריתם בחר בעבור אמוץ את אלכס ריבקין, סטודנט לתואר ראשון במחלקה להנדסת מערכות מידע ואת שירן מאור, סטודנט לפוליטיקה וממשל. כשסיפור הדיווח הלא-מטופל של חטיפת הנערים במחשבותיהם, החלו השלושה בעבודת תחקיר מאומצת שכללה גם תחקור צרכי המשטרה, תודות לשיתוף פעולה עם רב פקד לאה שוויד, ראש תחום חדשנות במשטרת ישראל. החזון היה לפתח טכנולוגיית קצה מצילת חיים לשיפור הביטחון האישי, בכל זמן ומכל מקום.

הטכנולוגיה החדשה שפותחה ביקשה לענות על שני צרכים עיקריים:

  1. משתמשי הקצה, האזרחים, חסרים את הכלים לדיווח מהיר בעת מצוקה;
  2. במקביל, נאבקות הרשויות לקבל תמונת מצב ברורה בזמן אמת.

מערכת אב הטיפוס שנבנתה נקראה iWitness והאפליקציה שפותחה אפשרה דיווח אוטומטי למוקד אחד שמנתב את הפנייה לרשות הרלוונטית לאחר ניתוח טקסט אוטומטי שלה או דיווח ע"י לחיצה. האפליקציה זכתה במקום הראשון בתחרות "חדשנות במגזר הציבורי", כאשר היא גוברת על חמישה פרויקטים סטודנטיאליים אחרים שהגיעו לגמר. בעקבות זכייתם, החליטו אמוץ ואלכס להתפטר מעבודותיהם ולהקדיש את זמנם להצלחת הסטראט-אפ שכעת נקרא SayVU. חברו אליהם דרור מטלון (יו"ר), ניתאי חופשי (סמנכ"ל מוצר)  ואלי כרמלי (סמנכ"ל שיווק ומכירות).

אז מה עושה האפליקציה? >>

בניגוד לשאר האפליקציות שמוצעות כיום, המשתמש לא נדרש להיכנס לאפליקציה כאשר הוא נתקל במצוקה. הדיווח בעת חירום נעשה במגוון דרכים: שקשוק מכשיר הטלפון, לחיצה מחוץ למסך הנעילה, התממשקות למחשוב לביש, לחיצה על כפתור הסלפי או אפילו בדיבור בשפה חופשית (בדומה ל-Siri במכשירי אפל). SayVU מאפשרת לכל אדם ובכל מצב לתקשר עם המוקד.

sayvu1

זכייה בפרס הראשון בתחרות "חדשנות במגזר הציבורי" המשותפת לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ולחברת Google.

במקרה של דיווח מצוקה, ישנה הפעלה אוטומטית של המיקרופון: כל הנאמר מתומלל ומסווג, באמצעות ה-GPS במכשיר ושיטות נוספות מאותר מיקום המשתמש, כמו גם מועברים למוקד נתונים נחוצים נוספים. כך יודעת המערכת לספק לגוף ההצלה הרלוונטי כמה שיותר מידע כדי שניתן יהיה לסווג את האירוע ולגבש מענה מתאים במהירות. אך זה לא הכול – בעזרת שימוש בטכנולוגיות של בינה מלאכותית שנרשמה כפטנט, לומדת המערכת את דפוסי ההתנהגות של המשתמש וכאשר היא מזהה התנהגות אבנורמלית היא בודקת איתו שהכול כשורה. במידה והיא לא נענית, היא יודעת להזעיק עזרה באופן עצמאי.

הצלחה בארץ ובעולם >>

הפיילוט הראשוני שהתחיל לפני חצי שנה בגני הילדים של עיריית אופקים הוכתר בהצלחה. כך למשל הניבה המערכת בשבוע שעבר תפיסת פדופיל בעקבות דיווח בזמן אמת של גננת ששהתה בחצר הגן עם הילדים. עיריית אופקים החליטה להרחיב את השימוש במערכת בכלל מוסדות החינוך בעיר, העובדים הסוציאליים והמוקד העירוני. רשויות מוניציפאליות נוספות בישראל בוחנות את הטמעת המערכת גם אצלן. גם בזירה הבינלאומית זיהו את חשיבות הרעיון ונחיצותו, כאשר בימים אלו עתיד להיחתם פיילוט לבדיקת הטכנולוגיה בניו-יורק. החברה יוצרת בימים אלו שותפויות אסטרטגיות עם מספר גופים משמעותיים בתחום תוך הרחבת פעילותה למספר מדינות נוספות וביניהן: ברזיל, הולנד, בלגיה לוקסמבורג ואף סין.

בקרוב מתכננים המייסדים להוציא לחנויות האפליקציות גרסה חינמית המיועדת למשתמשי הקצה ותממש בזאת את חזונם לשיפור הביטחון האישי של כל אחד ואחת המעוניינים בכך.

גם השנה נערך באוניברסיטת בן-גוריון הפרויקט "סטודנטים חושבים חדשנות במגזר הציבורי" כאשר עשרות סטודנטים מכלל הפקולטות באוניברסיטה הגישו מועמדות להשתתפות. חמישה פרויקטים בולטים עלו לגמר ואירוע הסיום החגיגי בו יוכרז הפרויקט הזוכה ייערך בקמפוס Google בת"א בתאריך 16.6.2016. יוזמת "סטודנטים חושבים חדשנות במגזר הציבורי" היא שיתוף פעולה ייחודי של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, חברת Google, המיזם הלאומי "ישראל דיגיטלית" ומטה "ממשל זמין", במטרה להוביל לגיבוש רעיונות למיזמים טכנולוגים חדשניים אשר יובילו לשיפור השירות המקוון הניתן לאזרחי מדינת ישראל.

google1234

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.