יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » כללי » מגשימים את חלום היזמות

מגשימים את חלום היזמות

מאת: מערכת הבלוג

limudnaim

רועי נעים, בן 34, יזם. בוגר הנדסת תוכנה מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מייסד ומנכ"ל שותף של אתר "לימוד נעים". מתגורר כיום בתל אביב.

הכול התחיל אי שם בבאר-שבע לפני כמעט 6 שנים. יעקב ואני היינו סטודנטים להנדסת תוכנה בבן-גוריון בשנה הרביעית לתואר. כשחזרנו מיציאה מאחד הפאבים השכונתיים לאחר כמה בירות, התחלנו לדבר על סיום התואר ועל העבודה בתחום. שנינו רצינו להיות הבוסים של עצמנו ולהרים משהו משמעותי שיעשה שינוי.

באותה תקופה עבדנו כמורים פרטיים כדי לממן את התואר. ראינו שלא קל להגיע לתלמידים חדשים באמצעות לוחות מודעות או אתרים שונים וכבר דיברנו בעבר על הצורך במשהו יותר מקצועי שיעשה את החיבור בין תלמידים למורים.

אולי היו אלה הבירות, אולי הרצון העז להקים משהו שלנו – אבל זה היה הרגע בו החלטנו – אנחנו מקימים אתר למורים פרטיים, ייעודי ומקצועי, שישנה לגמרי את שוק המורים הפרטיים בישראל.

 ממה מתחילים?

יום למחרת ישבתי כדי לאפיין את האתר ואת היתרון היחסי שיהיה באתר שלנו: לכל מורה פרטי יהיה פרופיל מפורט ומושקע שיכיל את כל הפרטים החשובים אודותיו כולל תגובות, תעודות ופרטים נוספים שיעזרו לתלמיד למצוא את המורה שמתאים לו. באותה ההזדמנות החלטנו גם על שם האתר: לימוד נעים – מאגר מורים פרטיים (רצינו בהתחלה לשלב את שמות המשפחה שלנו אבל שם המשפחה של יעקב, ירמולובסקי, קצת הקשה עלינו 🙂 )

לאף אחד מאיתנו לא היה ניסיון בהקמת מיזם מהסוג הזה וההתחלה לא הייתה פשוטה. נכון, ידענו לתכנת (יעקב במיוחד – הוא בנה אתרים בערך מגיל 6), אבל האתגרים המשמעותיים לא היו קשורים לבניית האתר.

limudnaim11

שיווק, שיווק, שיווק

הדבר הראשון שעשינו לאחר בניית הגרסה הראשונה היה לרשום מורים לאתר. אני עדיין זוכר איך התקשרנו למורים שאת הטלפונים שלהם אספנו מלוחות מודעות באוניברסיטה. לאחר תקופה לא קצרה הצלחנו, גם בעזרת שיתופים של חברים בפייסבוק, להגיע ל-100 מורים.

בהמשך היינו צריכים לגרום ללקוחות – תלמידי בית ספר וסטודנטים – לחפש מורים דרך האתר. המשכנו לשתף פוסטים בפייסבוק (אז עוד לא היה פרסום ממומן) ובמקביל התחלנו ללמוד על קידום אתרים. ידענו שכדי שיכירו את האתר שלנו, אנחנו חייבים נוכחות רצינית בגוגל.

 כשיש לך מתחרה

אחד הרגעים שזכורים לי יותר מכל בתחילת הדרך הוא הטלפון מיעקב: "תקשיב, יש אתר חדש שעושה בדיוק את מה שאנחנו רוצים. יש לו למעלה מ-1,000 מורים וכתבו עליו ב-YNET". וואו, קשה לתאר את ההרגשה באותו הרגע. מיהרתי בטירוף להגיע הביתה כדי לראות את האתר הזה. אחרי שראינו את האתר קיבלנו החלטה – אנחנו נעשה את זה הרבה יותר טוב!

בהמשך השנה, בין המבחנים והעבודות המשכנו לעבוד קשה על האתר – גם מבחינת השירות עצמו, החיפוש, הפרופילים, המראה של האתר וגם על קידום האתר בגוגל, פייסבוק ואתרים שונים שהסכימו לתת לנו חשיפה. אחרי תהליך ארוך הצלחנו להגיע למאות מורים רשומים ולמאות מחפשים.

להקים מיזם ולעבוד במקביל

כשסיימנו את התואר התחלנו לעבוד בתחום. לא יכולנו לעבוד רק על האתר מכיוון שבאותה נקודה האתר היה חינמי לחלוטין – כדי שנוכל למשוך כמה שיותר אנשים להשתמש בו.

לא היה לנו הרבה זמן פנוי במשך השנים האלה. כל פיסת זמן פנוי נוצלה במלואה לטובת פיתוח והוספת פיצ'רים, תמיכה במשתמשים, שיווק, קידום האתר בגוגל ועוד. העבודה הקשה הוכיחה את עצמה והצלחנו להגיע לאלפי מורים פרטיים רשומים ולעשרות אלפי כניסות בחודש.

בנקודה מסוימת חיברנו תכנית עסקית שהציעה אפשרות למנויי פרימיום בתשלום. באותו השלב ירדנו ל-80% משרה במשרות השכירים שלנו כדי לפנות יותר זמן לעבודה על האתר.

 מחליטים ללכת עד הסוף

הצעד הגדול מבחינתנו היה לפני כשנה, כשהחלטנו לעזוב את העבודה ולהתמקד בפיתוח האתר במשרה מלאה. באותה נקודה הבנו (את מה שהיינו צריכים להבין כנראה לפני), שאם לא ניקח את הסיכון ונפנה את כל הזמן שלנו להתרכז באתר, לא נשיג את המטרות שלנו ואת החזון שלנו.

ההבדל הוא עצום.

בשנה אחת הצלחנו להתקדם יותר מבכל השנים שלפני. ללא ספק, הייתה זו ההחלטה ששינתה את הכול. הפניית מלוא הזמן שלנו לפיתוח האתר אפשרה עבודה לפי התוכנית העסקית החדשה, הכנסת עיצוב חדש לאתר, פיתוח מוצרים ושירותים חדשים ועוד. האתר נמצא היום במקום אחר לגמרי מכל הבחינות.

yakov pic

 ומה הלאה?

גם לאחר שנה של עבודה מאומצת האתגרים לא נעלמים, אלא להפך – השוק נהיה תחרותי יותר. בכל שבוע כמעט אנחנו שומעים על אתרים ושירותים נוספים שנכנסים לתחום. האתגר המשמעותי הראשון שלנו הוא להישאר אתר המורים הפרטיים הגדול בישראל ולהמשיך להוביל את מה שכבר התחלנו. כמובן שאתגר נוסף הוא להמשיך להגדיל את מעגל הלקוחות ולשמור רמת שביעות גבוהה מאוד מהשירות – דבר שהופך מסובך יותר ויותר עם הצמיחה.

בתקופה הקרובה אנחנו מתכוונים ללכת עוד צעד לכיוון החזון שלנו ולהכניס מערכת אונליין שדרכה המורים והתלמידים יוכלו לערוך שיעורים פרטיים בלי לצאת מהבית. יהיה מעניין ומרגש, זה בטוח 🙂

 

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.