יום חמישי , דצמבר 13 2018
בית » כללי » כשתלונה בפייסבוק יוצאת משליטה

כשתלונה בפייסבוק יוצאת משליטה

מאת: מערכת הבלוג

נדב לבל, סטודנט שנה א' במחלקה למדעי המחשב עבר להתגורר בבאר-שבע בתחילת שנת הלימודים. כמו רבים מהסטודנטים בבן-גוריון, הוא בחר לגור בשכונת ד', על האווירה הסטודנטיאלית התוססת, הפאבים והמסעדות וכמובן הקרבה לאוניברסיטה. אבל, המגורים בשכונה גם חשפו אותו ללכלוך ולעזובה רבים. במקום לקטר ולהמשיך הלאה, הוא החליט לפנות לראש העיר רוביק דנילוביץ כדי לחלוק עמו את חוסר שביעות רצונו מניקיון השכונה.

התלונה הביאה לשיחת טלפון מפתיעה מראש העיר, שהיה מלא תשבחות על האכפתיות שלו, ולאחריה כתב נדב את הפוסט הבא בקבוצת הסטודנטים של בן-גוריון >>

Nadav Post

 

ההיענות הייתה מדהימה. מאות לייקים ותגובות ועשרות רבות של פניות. נדב החליט כי במקום שיעביר לרוביק מייל עם קבצים מצורפים וטקסט, הוא יבנה מפה אינטראקטיבית עם דגלונים שיפרטו לגבי כל מפגע.

המחשבה הייתה שיצירת מפה משותפת לכל העיר, בה תושבים יוכלו לעדכן ולהתעדכן בנוגע למפגעים בבאר-שבע תועיל ותשפר את איכות החיים של התושבים. על כן, החל נדב בהקמת אתר NOW7 שמהווה פלטפורמה בה יוכלו התושבים לדווח ולהתעדכן באירועים ומטרדים בעיר באופן פשוט וידידותי. התקווה של נדב היא ששימוש תדיר במערכת יגרום להגברת המעורבות החברתית, האחריות ההדדית והגברת תחושת הביטחון האישי של כל תושב ותושב.

הדיווח האנונימי נעשה באמצעות טופס באתר, אליו ניתן לגלוש גם דרך המכשיר הנייד, בו נדרש המשתמש לדווח על מקום האירוע וסוג התלונה. כל דיווח שנמסר מועבר אל צוות האתר ועובר סריקה בתוך דקות על כך שאינו מכיל מאפיינים אסורים, וביניהם תוכן פרסומי, תוכן לא חוקי, תוכן לא רלוונטי או תוכן מפוברק. כל דיווח נשמר במערכת ל-48 שעות כדי להבטיח שכל הדיווחים המופיעים במפה עדכניים.

now7map

תמונת מפת העיר מתוך Now7 המציגה דיווחים שהתקבלו לגבי מפגעים ברחבי באר-שבע.

 

שלושה חודשים לאחר פרסום הפוסט הראשוני נדב הציג בקבוצת הסטודנטים את הפתרון שפיתח והזמין אותם להתנסות בו ולעדכן באמצעותו מפגעים שונים ברחבי העיר. גם הפוסט השני זכה להיענות נאה. כפי שניתן לראות באתר, כבר נשלחו דיווחים לגבי מפגעים ונספרו בתוך יממה מאות כניסות. לתפעול האתר הצטרפה גל לנדשטיין, תושבת העיר וסטודנטית שנה א' מהחוג לקוגניציה ומדעי המוח בתור אחראית על הדיווחים שנשלחים (סקירה וסינון). כדי להבטיח את הצלחת היוזמה נדב מבקש כעת לחשוף את האתר ולהפיץ את אותו כמה שיותר. הוא מאמין כי חשוב שכמה שיותר תושבים יהיו מודעים לקיומו.

האתר אף הוצג לעירייה ונדב נמצא כעת עימם במגעים בנוגע לשיתוף פעולה לקידום היוזמה. מבחינת תכניות לעתיד, האתר כרגע מוצג בגרסת הרצה ראשונית, כדי לבחון את מידת הצורך בו ואם הפלטפורמה המוצעת אכן מסייעת לתושבים. מבחינת תכניות עתידיות, יש מחשבה לגבי מגוון רחב של אפשרויות: חלקן יכולות להיות מיושמות בעתיד הקרוב כמו אפשרות לדרג ולהגיב על דיווח, התרעה בנוגע לדיווחים בקרבת מקום, אפליקציה, צירוף תמונות ועוד. תכניות מעט יותר מורכבות הן פיתוח יכולת אוטומטית להסקת מסקנות מהנתונים הנאספים במערכת לצורך והפקת דרכי טיפול מומלצות בקרב הרשויות הרלוונטיות.

נדב מסכם שכרגע האינטרס שלו בהקמת המיזם ופיתוחו הוא סיוע לתושבי העיר, ללא כוונת רווח. אם Now7 אכן תגרום לתוצאות חיוביות הוא מתכנן ליצור שיתופי פעולה נוספים שיפתחו את הפרויקט עוד יותר.

לגלישה באתר Now7

 

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.