יום חמישי , דצמבר 13 2018
בית » חדשנות » הנאה הדירה בעינך? והתשלום?

הנאה הדירה בעינך? והתשלום?

מאת: מערכת הבלוג

שנת הלימודים בפתח, שוק הדירות להשכרה מתחמם, ואתו השאלה עתיקת היומין שגילה כגיל הקונספט של דירת השותפים: בדירות בהן החדרים המוצעים להשכרה אינם זהים – אחד קטן יותר מהשני, אחד חשוף לרעש יותר מהשני, או אם התמזל מזלכם – באחד קיימת יחידת הורים מפנקת – איך אפשר לקבוע מהי החלוקה ההוגנת ביותר של שכר הדירה החודשי בין השותפים?

מחקר חדשני אשר נעשה על-ידי משה מש, דוקטורנט במחלקה להנדסת מערכות תכנה ומידע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בהנחייתו של ד"ר קובי גל מטפל בבעיית שכר הדירה ומאפשר לאנשים אשר משכירים יחד דירה לקבל את הפתרון ההוגן ביותר עבור כל אחד מהשותפים. המחקר נעשה בשיתוף עם פרופ' אריאל פרוקצ'ה מאוניברסיטת Carnegie-mellon וד"ר יאיר זיק מאוניברסיטת Nayang Technological בסינגפור וזכה בפרס ה"מאמר הטוב ביותר' בכנס מדעי המחשב היוקרתי, EC-ACM שנערך השנה בהולנד, כמו גם זכה להתעניינות רבה בקרב הקהל.

אז אחרי כל ההקדמות, מה הרעיון בתכל'ס?

אתר Spliddit פותח במעבדתו של פרופ' אריאל פרוקצ'ה ומציע שירות חינמי המאפשר לאנשים להציג את חלוקת החדרים בדירה ואת שכר הדירה עצמו ולקבל פתרון אובייקטיבי לסוגיה. באתר עשו שימוש עד כה כ- 50,000 משתמשים שנעזרו במערכת לקבלת פתרון לבעיית חלוקת שכר הדירה שלהם.

כך לדוגמה, להלן בעיה שהועלתה לאתר:

במקרה זה, שכר הדירה המבוקש הוא 6,000 דולר בחודש לדירה בה שלושה חדרי שינה. לשם הנוחות, ניתן לכל אחד מהחדרים שם: Azul, Verde ו-Naranja. כל אחד מהשותפים נותן את הערכה האישית שלו כמה כל אחד מהחדרים שווה לפי טעמו.

המחשה גרפית: כל אחד מהשוכרים קבע כמה הוא מוכן לשלם בעבור כל חדר

בשקלול העדפות השותפים ועלות שכר הדירה הכוללת, הציע האתר את הפתרון הבא >>

המחשה גרפית: המערכת קבעה חלוקה אופטימלית - מי יגור באיזה חדר ואיזה סכום ישלם

המערכת קבעה איזה שותף יקבל איזה חדר (העמודה הצבועה בירוק) וכן כמה עליו לשלם תמורתו. כך לדוגמה, קלייר תקבל את החדר המכונה Azul ותשלם עבורו 1377$ לחודש. תודות למערכת, כל אחד מהשותפים ישלם פחות משכר הדירה שלטעמו היה עליו לשלם, וכן הסכום הכולל אותו ישלמו שלושת השותפים מסתכם ב-6,000 דולר לחודש.

Win Win Situation

אחד מהעקרונות המעניינים בפתרון מסוג זה הוא שכל אחד מהשותפים מרגיש שקיבל את החלוקה הטובה ביותר. במילים אחרות אינו מעוניין להתחלף בחדרים עם אף שותף אחר. בהמשך לדוגמה מעלה, קלייר אינה מעוניינת להתחלף עם אליס בחדרים מכיוון שהיא מעריכה את החדר שאליס קיבלה ב- 2124$ והמחיר שהוקצה לחדר הינו 2059$. לפיכך, הרווח (או בלשון כלכלית – התועלת) שלה אילו הייתה מקבלת חדר זה הייתה קטנה יותר מהרווח הנוכחי שלה.

האלגוריתם שפותח תודות למחקר בהחלט יכול לחסוך רגשות מירמור וכעס בין שותפים החולקים דירה ולהשפיע לטובה על שביעות הרצון והאווירה החיובית בדירה. כמובן בתנאי שאף אחד לא משאיר כלים בכיור או גומר את המים החמים. אנו מקווים שטובי המדענים כבר מטכסים עצה לפתור גם את הבעיות האלו ☺

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.