יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » IGem 2016: להילחם בפלסטיק וליהנות מכל רגע

IGem 2016: להילחם בפלסטיק וליהנות מכל רגע

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

נועה וייס היא סטודנטית שנה ג' לתואר ראשון בפסיכולוגיה וביולוגיה. היא הייתה חלק מצוות השיווק של קבוצת PlasticCure שייצגה את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בתחרות IGem לשנת 2016. כיום היא חברה בצוות המחקר שממשיך לפתח את הפתרון הביולוגי לסוגיית מחזור הפלסטיק.

לוגו קבוצת Plasticcure

ינואר

הכל התחיל בפאתי תקופת המבחנים, שעת צהריים, כפור שיש רק בספריה ופייסבוק שבא לרענן את המוח. הקבוצה "קופת הכרטיסים הווירטואלית", בד"כ פלטפורמת המסחר לכרטיסים לברקה, לבילוי כזה או אחר, אבל פתאום משהו מרענן בין הפוסטים שחוזרים על עצמם:

"קול קורא להשתתפות בתחרות בביולוגיה סינתטית, IGEM 2016"

"היי זה נשמע לי מוכר" חשבתי לעצמי. חיפוש קל בגוגל גילה לי אודות התחרות וקבוצת בומרנג שיצגה את האוניברטיסה בשנה הקודמת וקטפה את המקום השני. 'נשמע מעניין, אבל למי יש זמן לזה בעצם?' חזרתי לדירה, המוח כבר עייף והבטן מקרקרת. בזמן ארוחת הערב שמתי לב שהבחורה שפירסמה את הקול הקורא לומדת שנה מעליי. "יאללה נברר איתה קצת פרטים, מה יש להפסיד, הרי תמיד היה לי חשוב לשמור על איכות וניקיון הסביבה ולא יזיק לצבור קצת ניסיון בשיווק".

 מרץ

מקבלת טלפון: "היי נועה, רציתי לעדכן אותך שעברת את הריאיון והתקבלת לקבוצת IGEM של השנה". התרגשות מעורבבת בספקות ובחוסר ודאות. הקול מהצד השני מסביר ש"נעשה בקרוב מפגש הכרות של כל הקבוצה ונתחיל לעבוד על הפרויקט".
בהמשך החודש אנחנו נפגשים כל הקבוצה בפעם הראשונה: כל אחד מספר על עצמו, על התפקיד שיעשה בפרויקט ועל רעיונות שחשב עליהם להמשך. קצת מביך.

פתאום חבורה של 15 זרים בשלבי התואר המתקדמים משתפים איש את רעהו על מנת להכיר ולהיפתח. כולם נראו חמודים ובעיקר חכמים והרעיון של הפרויקט נשמע יותר ויותר מדהים – פיתוח חיידקים בעלי יכולת פירוק פלסטיק שיצילו את הסביבה מהמפגע הנוראי הזה. איך באמת עוד לא מצאו לנושא הזה פתרון?!

 מאי

אנחנו כבר ממש בעניינים: צוות המעבדה חוקר וחושב על השיטות הכי יעילות להשביח את החיידקים, צוות המחשוב מתמקד באסטרטגיות לבניית אלגוריתם שיקל על המדידות ואנחנו בצוות השיווק שולחים מיילים ללא הרף, פונים לחברות ומנסים לקבוע פגישות כדי להשיג מימון ותמיכה מגורמי חוץ, וכמובן להתחיל לפרסם את המחקר שלנו. ככל שהזמן עובר אנחנו רק לומדים ומגלים עד כמה הצטברות פסולת הפלסטיק היא מפגע סביבתי קריטי שיש לטפל בו במהרה.

קבוצת Plasticcure במעבדה

מי אמר שלא כיף במעבדה?

 יוני

המחקר מתקדם, מתחילים לגבש תוצאות. באספקט השיווקי אנחנו מאד חדורי מוטיבציה, כבר יש לנו הרבה פגישות, אנשים מתעניינים ונענים. אנחנו מקיימים פגישה מאד מוצלחת בפארק האקו תעשייתי נאות חובב, ולאחריה פגישה מוצלחת נוספת עם רוביק דנילוביץ, ראש עיריית באר-שבע ששמח לשמוע על הפרוייקט, מברך ומעריך את היוזמה והתרומה המדעית אליה אנחנו שואפים. הקמנו גם דוכן בערב חבר הנאמנים באוניברסיטה שזכה להתעניינות רבה. היו כמובן גם פגישות מוצלחות פחות וקיבלנו גם תשובות שליליות, אך אנחנו לא נותנים לזה להוציא לנו את הרוח מהמפרשים.

אוגוסט

תקופת המבחנים נגמרה, רוב החברים מהלימודים טסים, מבלים ובעיקר יוצאים לחופש. אבל לא אנחנו: כל יום במעבדה, עובדים, חוקרים, מריצים ניסויים, אוספים תוצאות, מפרסמים, משתתפים באירועים, מפתחים ועושים הכל לקידום הפרויקט שלנו, בכל ההיבטים.

מחבורה של זרים נהיינו משפחה, חווים עליות וירידות בהווי הקבוצתי, אבל תמיד אחד בשביל השני.
אני כבר מתחילה להרגיש בת מזל.

ספטמבר

המחקר מתקדם ויש כבר תוצאות מרשימות בשטח. ככל שמתקרבים לתאריך היעד באוקטובר מפלס ההתרגשות רק עולה ועולה, ואיתו גם השעות שאנחנו מקדישים לפרוייקט. בין אם זה בסופ"שים או בחגים (כן כן, גם ביום כיפור).
אנחנו מציינים הצלחה שיווקית נוספת ומקימים דוכן של הפרויקט באירוע לילה לבן בבאר-שבע ומצליחים לפנות ולהפיץ את המסר שלנו לציבור הרחב, ששמח לשמוע וקיבל אותנו באהבה ובאיחולים לבביים. כנראה שאנחנו עושים פה משהו באמת טוב.

אוקטובר

הכתבה שפורסמה על הקבוצה בעיתון הארץ

בעברית ובאנגלית, באונליין ובפרינט: הכתבה עלינו בעיתון "הארץ"

עוד רגע התחרות, אנחנו מאד מרוצים מהתוצאות שהגענו אליהם. הרבה ביקורות חיוביות ופרגון מאנשים בתחום ומהקהל הרחב. מתחילים להרגיש את הסוף ואיחולי ההצלחה לא מפסיקים להגיע ועוד לרגע הטיסה ממש.

מציינים עוד כמה הצלחות שיווקיות: ח"כ יעל כהן פארן שמחה לשמוע על הפרוייקט שלנו ולקחת חלק באירוע "איכות הסביבה על הבר" שארגנו, בו נכחו כ100 אורחים, הצלחנו לגייס כספים לפרויקט מחברת 'אדמה מכתשים' ומהמועצה האזורית 'נאות חובב' והצלחנו לקבל חשיפה בעיתונות הארצית – כתבה בעיתון הארץ, באנגלית ובעברית, בפרינט ובאונליין. אפילו מלכת ירדן לשעבר, המלכה נור, צייצה עלינו. מי חשב שמדע יכול לקדם שלום במזרח התיכון 😉

רגע האמת

בוסטון. קריר ויפה פה מאוד. אנחנו עושים חזרות, אורזים מתנות, צוחקים ואי אפשר גם בלי לעשות קצת שטויות, הרי ההתרגשות בשיאה. אני כבר כמה ימים עם פרפרים בבטן שלא מפסיקים לעוף ולרקד.

בטקס פתיחת התחרקבוצת Plasticure בתחרות בבוסטוןות פתאום נופל לי האסימון ואני מבינה את גודל המעמד. עד כמה זה לא ברור מאליו להיות חלק מקבוצת סטודנטים בתואר ראשון שבאה לכבוש את העולם עם חזון לסביבה טובה יותר, עד כמה החוויה הזאת היא חוויה של פעם בחיים, כל כך מיוחדת ונדירה.

סביבי מאות קבוצות מרחבי העולם, סטודנטים שכמוני, פשוט זכו לקחת מהמשפחה הגדולה הזאת שנקראת IGem. אני מסתכלת במיוחד על חבריי לקבוצה וכל כך שמחה שזכיתי להכיר כל אחד ואחת מהם, שבלעדיהם החוויה הזאת לא הייתה מה שהיא. תודה לכם משפחת IGEM BGU, PLASTICURE!

ערבוב תחושות של מזל, הערכה, כיף, התרגשות ותדהמה עוטף אותי למשך כל התחרות. אנחנו מקימים את הפוסטר שלנו, מתחילים להסתובב בין שאר הפוסטרים ולשמוע קצת על פרויקטים אחרים, מכירים אנשים מכל העולם שכמונו אוהבים את כדור הארץ ואת המדע.

רגע ההצגה הגיע. הייתה פרזנטציה מעולה! ממש שיחקו אותה החבר'ה, ועכשיו רק נותר להמתין לתוצאות שיגיעו בימים הקרובים. אפשר מנסים קצת להשתחרר מהלחץ ועכשיו נותר רק לקוות לטוב.

בטקס הסיום יש לי בחילה מהמתח. כולם כל כך מקווים ואני חושבת שמישהו הולך להתעלף.
#הצלחה_1: אנחנו בשלשה האחרונה של הפרוייקט הסביבתי הטוב ביותר!
#הצלחה_2: הפוסטר שלנו הוא אחד מבין שלושת הפוסטרים הטובים ביותר!
#הצלחה_3: פיינליסטים בקטגוריית BEST DESIGN!
#הצלחה_4: זכינו במדליית זהב!

 נובמבר: החיים שאחרי IGEM

פתאום תחושת ריקנות, משהו שכל כך אהבתי והייתי בתוכו נגמר. אחת החוויות הכי עוצמיתיות ומיוחדות שחוויתי. שנה אחרונה לתואר, הרבה שינויים והרבה מחשבות, אבל איך אפשר לזרוק את כל מה שעבדנו עליו מאחור?
אי אפשר!

ולכן לאחר מחשבות ותהיות החלטנו שלושה חבר'ה מהקבוצה, סטודנטים בשנתנו האחרונה, להמשיך את הפרויקט שלנו כחלק מפרויקט מחקר. אני שלקחתי חלק בפרוייקט בצוות שיווק פתאום עוברת למדוד ערכי קינטיקה אנזימתית לחלבון שלנו. בהחלט תפנית מעניינת בעלילה. פתאום צריך להכנס לנעליים גדולות, אבל יש לנו עזרה גדולה ומוטיבציה, ככה שהשמיים הם הגבול.

חכו לשמוע עוד עידכונים. בטוח שיהיו!

#נועהוייס #IGEMBGU2016# PLASTICURE

ולקינוח, תודות ויש לא מעט מהן: למנחים שלנו, פרופ' ליטל אלפונטה, ד"ר רמון בירנבאום, ד"ר עידית דהאן | לחברי הקבוצה: תומר שרי, ניר זפרני, בן וקנין, דור בר-און, אפרת ישורון, אייל זייפמן, ענבר סגל, גיא פרג'ון, יותם יצחקי, לירן סגרון וענבר בריח, וכמובן לכל התומכים והשותפים.

רוצים לדעת עוד? עקבו אחרינו בפייסבוק

 

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.