יום חמישי , דצמבר 13 2018
בית » כללי » ההתפתחויות בקטאר, איראן והמפרץ הפרסי או מדוע אנו מוקפים בפרשנויות חלולות בשיח הציבורי?

ההתפתחויות בקטאר, איראן והמפרץ הפרסי או מדוע אנו מוקפים בפרשנויות חלולות בשיח הציבורי?

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

ד"ר ליאור שטרנפלד, מומחה לאיראן ומלמד באוניברסיטת פנסילבניה. החל מתשע"ח יצטרף כמרצה חדש במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בשבוע שעבר הודיעו במפתיע חמש מדינות ערביות על ניתוק יחסיהן עם קטאר בשל תמיכתה בטרור. סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, מצרים, בחריין ותימן (ובעקבותיהן הצטרפו ירדן, מאוריציוס, מאוריטניה, לוב והמלדיביים) החליטו על ניתוק היחסים, כדי להעניש את קטאר על תמיכתה בחמאס ובאחים המוסלמים ובשל קירבתה לאיראן.

זו לא הפעם הראשונה: לפני מספר שנים סעודיה ובחריין נקטו כבר בצעד דומה כדי להרחיק את קטאר מאיראן, אבל בפועל הצעד שימש בעיקר למינוף אינטרסים כלכליים בתעשיית הנפט והגז הטבעי, צמצום ההשפעה והיקף הפעילות של רשת אל-ג׳זירה והפעלת לחץ על איראן במו״מ על הסכם הגרעין.

למה דווקא עכשיו? 

לפני כשבועיים ביקר הנשיא טראמפ במזרח התיכון, ובפסגה עם מנהיגי סעודיה ומצרים החליטו על מאבק משותף בטרור. לפי הגדרתם, אין הבדל בין דאע״ש לאיראן ולחמאס, זאת למרות שאיראן מושקעת במידה רבה במלחמה נגד דאע״ש בסוריה ואף משלמת מחיר כבד על כך.

טראמפ מיהר להכריז כי מהלך הסנקציות המדיניות נגד קטאר תוכנן ותואם עם ארצות הברית (מה שסביר בהחלט). אולם, מה עם האינטרסים האמריקאים בקטאר והרצון לשמור על שקט יחסי במזרח התיכון? יש לזכור כי קטאר משמשת גם כבית לכח צבאי אמריקאי גדול מאוד, ועוד מוקדם להעריך מה יהיה גורל שיתוף הפעולה האסטרטגי בינה  לבין ארצות-הברית. נוכח ההתפתחויות האחרונות, הנשיא האמריקאי צייץ:

הציוץ של טראמפ מה-6.6.17 שמאשים את קטאר במימון טרור.

הציוץ של טראמפ מה-6.6.17 שמאשים את קטאר במימון טרור.

ובתרגום לעברית: "במהלך ביקורי האחרון במזה"ת הצהרתי שלא תינתן עוד תמיכה כספית לאידיאולוגיה קיצונית. מנהיגים הצביעו על קטאר ותראו!"

המזה"ת מציג: איראן נגד דעא"ש >>  

בתוך כך דאע״ש לקח אחריות על הפיגוע המשולב ב-7 ביוני בבניין הפרלמנט ובמוזילאום האמאם ח׳ומייני בטהראן, שגבה את חייהם של לפחות 12 בני אדם וגרם לפציעתם של עשרות. פיגוע זה מעמיד את האירועים באור שונה ממה שארצות הברית ובעלות בריתה במזרח התיכון מנסות להציג. איראן הפכה קורבן לטרור של דאע״ש, לא בשדה הקרב, בסוריה, אלא בבית, בבטן הרכה שלה, בתוך עיר הבירה. שר החוץ האיראני ג׳וואד זריף ביקש להכניס את האירועים האחרונים להקשר של המלחמה בטרור העולמי. אך תגובת הבית הלבן לאירועים האשימה את השלטון האיראני עצמו באחריות לפיגועים.

הטרור של דאע״ש הכה בשבועות האחרונים בקהיר, בגדאד, כאבול וטהראן, לצד פיגועים במערב כדוגמת מנצ׳סטר ולונדון. איראן הינה שחקנית מרכזית במלחמה נגד דאע״ש בסוריה ובכל מקום במזרח התיכון. פרשנים ומומחים מנסים להסביר את הקונפליקט במזרח התיכון במונחים של מתח בין שיעים לסונים, בין ערבים ללא-ערבים, בין חילונים לדתיים, וכדומה. חלוקה בינארית לכוחות אור וחושך אינה תורמת להבנת האירועים.

שוטרים באתר מתקפת הטרור בטהרן (צילום:AP Photo/Ebrahim Noroozi)

שוטרים באתר מתקפת הטרור בטהרן (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)

 זרמי עומק, התנהגות רציונאלית ושינויים גלובליים >> 

הפיגועים של דאע״ש כוונו עד כה נגד שיעים, סונים, קופטים, יזידים, כורדים, ו״מערביים״. בכל אחת מהזירות ההקשר שונה. ראוי כי הקוראים החושבים יעשו עבודה טובה יותר מנשיא ארצות הברית אם ברצונם להבין את ההבדלים בין ארגוני התנגדות פלסטינית, דוגמת החמאס (שאף עובר שינויים חשובים ביותר לאחרונה), לבין ארגונים פוליטיים כמו האחים המוסלמים, או ארגוני טרור אסלאמיים בין-לאומיים, כמו דאע״ש ואל-קאעידה במזה״ת ומחוצה לו, אשר להם שאיפות ומנוע אידאולוגי שונים.

כמו באזורים אחרים בעולם, החברות במזה"ת עוברות תהליכי שינוי מואצים המלווים במאבקים תרבותיים ופוליטיים מורכבים. הזרמים האידיאולוגיים השונים מבטאים ניסיונות של קבוצות מגוונות באזור לעצב את החברות שלהן ולהגדירן מחדש נוכח התמורות הגלובליות המהירות.

האירועים הפוליטיים הפומביים אינם אלא הקצף על פני הגלים. למרות הפיתוי שיש בהסברתם בכמה תווי טוויטר, הדבר החשוב והמעניין באמת הוא זרמי העומק שמציפים אותם. בריתות ויריבויות במזרח התיכון מושתתות, הפלא ופלא, על שיקולים רציונליים ולא על גחמות שבטיות קדומות. על מנת לא ליפול למלכודות הרטוריות יש לברור בקפידה את המקורות מהם אנו למדים על המתרחש ולנסות לרכוש ידע אמיתי ועמוק על החברות, התרבויות, והרקע להתרחשות כל האירועים הללו.

המחלקה ללימודי המזרח התיכון מזמינה אתכם לגלות את עושרן ואת מורכבותן של החברות השונות שהתפתחו באזורינו מאז צמיחת האסלאם ועד ימינו, וזאת תוך כדי התמקדות בהיבטיהן ההיסטוריים, הפוליטיים, החברתיים, התרבותיים, ועוד. למידע נוסף על המחלקה >>

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.