יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » כללי » כך הקמתי את חדר הבריחה הרפואי-חברתי הראשון בישראל

כך הקמתי את חדר הבריחה הרפואי-חברתי הראשון בישראל

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

מירי אלגבסי, בת 28, נשואה למתן, סטודנטית לרפואה שנה ו' באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

מירי, לאחרונה יזמת פרויקט מרשים של חדר בריחה רפואי-חברתי שמטרתו להעלות מודעות לשבץ מוחי. תוכלי לספר עליו?

הכל התחיל במסגרת מעורבות חברתית בקרית גת, עיר הולדתי. לא רציתי רק לסמן "וי", אלא לעשות משהו משמעותי וחשבתי איך אני יכולה לחלוק עם אחרים את העולם שלי.

חדר בריחה רפואי-חברתי |התמונה באדיבות הכותבת

חדר בריחה רפואי-חברתי | צילום: אוסף פרטי

הרעיון היה לשלב בין עולם הרפואה לבין יוזמה חברתית ולאחר זמן חשיבה ממושך, הבנתי שמצאתי  – חדר בריחה רפואי-חברתי. חדר אשר מאתגר את המשתתפים לאבחן את השבץ ולטפל בו, בדיוק כמו בשגרת היום-יום שלנו בבית החולים.

חיפשתי דרך להעביר תכנים משמעותיים בצורה מהנה שתלהיב צעירים, וזאת על מנת להשיג הגברת מודעות מצילת חיים, בד בבד עם העשרת תרבות הפנאי החברתית.

חדר בריחה הוא טרנד שכבש הרבה מקומות וקסם לי להביאו לקריית גת. התלהבתי מהרעיון וככל שהוא בער בי, כך הצלחתי לסחוף אחרי עוד אנשים. כאשר התייעצתי עם פרופ' גל איפרגן, סגן מנהל בי"ח סורוקה ומנהל מחלקת נוירולוגיה, הבנתי את גודל חשיבות הפרויקט שלי. כשקראתי מאמרים כיצד העלאת מודעות משפיעה על שיפור מדדים קליניים והצלת חיי אדם, התחלתי להפנים את עוצמת הפרויקט. בכירים נוספים מסורוקה ומנהלי עמותות תמכו ברעיון והציעו את עזרתם, מה שרק הגביר אצלי את המוטיבציה.

"לא עוד אסיר נמלט, רוצח או שודד בנק"  | צילום ממצלמות חדר הבריחה

"לא עוד אסיר נמלט, רוצח או שודד בנק" | צילום ממצלמות חדר הבריחה

בעיניי משחק חברתי זו פלטפורמה מצוינת להעברת מסרים רפואיים. לחץ הזמן וגירוי החושים במשחק מצליחים להטמיע את הידע הרפואי באופן שיכול להציל חיים.

על מנת להנגיש את החדר, הקהל נרשם דרך אפליקציה שפותחה במיוחד עבור הפרויקט והמחיר היה סמלי.
מעבר לתכנים הרפואיים, החידות מעבירות מסרים חברתיים שונים- לא עוד אסיר נמלט, רוצח או שודד בנק.

 

בדיעבד אני לא מבינה איך הצלחתי לשלב הכל. צדק מי שאמר "מי שיש לו 'למה'- יוכל לשאת כמעט כל 'איך'"

השקעה גדולה כזו בוודאי גם פוגעת בלימודים, במיוחד לסטודנטים לרפואה. איך הגיבו לרעיון המרצים שמלווים אותך בלימודים?

מסכימה. יישום המיזם יצא בתקופה עמוסה בלימודים והלחץ היה משמעותי. ארגנתי לו"ז מאוד מסודר ופשוט תמרנתי בין כל המטלות, כאשר הצלחת החדר הייתה בעדיפות ראשונה בתקופה זו. אני מאמינה בגמישות, בכל שלב בחיים אפשר לחשב מחדש את סדר העדיפויות בהתאם למשימות. בדיעבד אני לא מבינה איך הצלחתי לשלב הכל. צדק מי שאמר "מי שיש לו 'למה'- יוכל לשאת כמעט כל 'איך'"

איך הרגשת לאחר שהחדר הופעל בפעם הראשונה לקהל הרחב?

ואוו! זו היתה הרגשה מדהימה. לראות איך המשתתפים מתמודדים עם החידות שעמלנו עליהם חודשים, הבעות ההפתעה כשהם מקשרים בין הדברים ואיך הם קופצים בחדר כשהם מצליחים.
באמת כיף להפעיל את החדר ולראות הכל במצלמות.
עם זאת מעבר לכיף, הדיון שנערך בסיום החדר מבחינתי זה השיא – לשמוע ילדות בנות 12, הורים ובני נוער מדקלמים ידע מציל חיים.

מה בהמשך?

הפרויקט סיים חודש של פיילוט מוצלח מאוד עם תפוסה מלאה ורשימות המתנה. התגובות היו מדהימות, קיבלנו המון שיחות והודעות מתושבי העיר ומארגונים שונים שחוו את החדר ולא הפסיקו להתלהב.

מקווה שבקרוב מאוד נחזור לפעילות. כרגע אנחנו מחפשים מקום שיסכים לארח אותנו ולאפשר לנו להמשיך להריץ את הפרויקט המיוחד הזה.

זו הזדמנות נהדרת להודות לראש ראש עיריית קריית גת – אבירם דהרי שהוציא את הפרויקט לדרך, למרכז הצעירים "תנופה" שבאגף נוער וצעירים, בראשות אודליה סבג ולמרכז הלמידה ברוגוזין בראשות אלימלך קסאי.

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.