יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » מה עושים עם רעיון?

מה עושים עם רעיון?

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

קים יוסלזון, בת 26 מתל אביב, סטודנטית שנה ד' להנדסת תעשייה וניהול עם התמחות במערכות מידע, באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחברת הצוות הזוכה בתחרות המשותפת לאוניברסיטה ולחברת Google ישראל- "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי 3.0".

איך רעיון נולד?

כסטודנטיות המלאות ברעיונות וחלומות, מצאנו את עצמנו בכל מפגש מקרי חושבות על מיזמים חדשים שנוכל ליצור. כששמענו לראשונה על התכנית "סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי" שנוצרה בשיתוף חברת Google ישראל ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מיד ידענו שזו הפלטפורמה בשבילנו. הגיע הרגע שבו נהפוך חלום למציאות. התכנית נוצרה מתוך מטרה להוביל לגיבוש רעיונות למיזמים טכנולוגיים חדשניים לשיפור השירות הציבורי בישראל. גיבשנו לנו קבוצה ויצאנו לדרך. רעיונות רבים ומגוונים למיזמים נזרקו לאוויר ולבסוף, נבחר הרעיון שהכי הלהיב אותנו מבין כולם, נושא העזרה לנזקקים. חקרנו את התחום על מנת להבין מהם הצרכים והפערים הקיימים בו, עליהם קיווינו שנוכל לגשר באמצעות המיזם. בחרנו להתמקד בתחום התרומות, וכפיילוט לתת מענה לבעיית עודפי המזון שנזרק מידי יום בשווקים ובחנויות הירקות ברחבי העיר באר שבע.

בתמונה: הזוכות – FeedMe | צילום: איל גזיאל​

כך נולד FeedMe

FeedMe זו אפליקציה אשר משמשת כפלטפורמה ייעודית להעברת תרומות. מטרתה לחבר בין העמותות והארגונים השונים לבין בעלי העסקים התורמים, בצורה פשוטה ויעילה, החוסכת את תהליך החיפוש של העמותות אחר תרומות ואת ההתקשרות הטלפונית בניהם. האפליקציה דורשת מאמץ מינימאלי מצד התורמים בהעברת התרומה ומצד העמותות- בקבלתן. קהל היעד העיקרי של האפליקציה הוא עמותות וארגונים הזקוקים לאוכל זמין וטרי, על בסיס יום-יומי כמו בתי מחסה, מקלטים לנשים מוכות, מעונות ועוד.

#התחלנו

תחילה חקרנו ובדקנו מה קורה בפועל בשוק העירוני בבאר שבע – מה עושים עם עודפי הירקות שנשארים בסופו של יום וכמה מהם נזרקים. נוכחנו לגלות כי ישנם עשרות קילוגרמים של ירקות עודפים מידי יום, המצטברים לכדי עשרות קילוגרמים מידי שבוע. במקרה הטוב הירקות נאספים על ידי העמותות השונות פעם בשבוע ובמקרה הרע, נזרקים כולם לפח. עוד העלתה הבדיקה שתהליך התרומה, אם כבר התקיים, התבצע באופן לא יעיל,  ללא תיאום מראש והיה לוקח לעיתים גם יום שלם. יצרנו קשר עם עמותות כדי להבין מה הצרכים שלהן והבנו שאכן יש מקום לשינוי וייעול באמצעות הטכנולוגיה. בשלב הבא, עברנו בין החנויות בשוק, שוחחנו עם בעליהן וביקשנו מהם לעזור ולקחת חלק בתכנית ולשמש לנו כפיילוט. הופתענו מההיענות המדהימה של הירקנים לתרום. לאחר הפיילוט בשוק הרחבנו את מעגל התרומה וגייסנו עשרות חנויות ירקות מרחבי העיר למיזם, ששמחו לעזור ולתרום את עודפי המזון שלהם למטרה כזו.

אנשים טובים באמצע הדרך

תהליך הפיתוח וההגעה עד לכדי תוצר סופי נעשה כחלק מהתכנית ובמסגרת התחרות, בליווי צמוד של חונכים ואנשי מקצוע, אשר עמלו יחד אתנו חודשים על מנת להגיע לתוצאה הסופית, שללא ספק עלתה על הציפיות של כולנו. לאורך התהליך הכרנו אנשים מדהימים שהאמינו בפרויקט עזרו ותרמו מזמנם, ביניהם חברת ההפקה SHKREK שהפיקו לנו סרטון פרסומת מרגש, חברי עמותת סל"ק שהשתמשו באפליקציה ועזרו לנו להבין אם ממשק המשתמש נוח ואינטואיטיבי ומשרד יחסי הציבור של האוניברסיטה שליווה אותנו בכל הנוגע לפן התקשורתי. אנו מאמינה כי האפליקציה יכולה לייצר מציאות חדשה וטובה יותר בתחום התרומות.

מבחינה אישית, זו הייתה התנסות ראשונה בתחום היזמות שלימדה אותי המון והקנתה לי כלים מקצועיים ואישיים רבים. למדתי על עצמי, על דרך ההתמודדות שלי עם קשיים ועל היכולות שלי, על עבודה בצוות, עמידה מול קהל, גיוס אנשים ועוד. שילוב התכנית עם לימודי ההנדסה לא היה קל, אך סיפוק הזכייה והידיעה שיצרתי שינוי ועזרתי לאנשים, שווים הכל.

להרשמה לתכנית >>

לקול הקורא >>

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.