יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » כללי » היסטוריה, פליטים ומשבר כלכלי: חופשה קצת אחרת ביוון

היסטוריה, פליטים ומשבר כלכלי: חופשה קצת אחרת ביוון

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

יסמין קרמר, סטודנטית לתואר ראשון במחלקה לפוליטיקה וממשל כתבה על חוויותיה מסיור לימודי בן חמישה ימים ביוון. את הפוסט מלוות תמונותיו של אלון זבולון, אף הוא חבר המשלחת.

בשבוע הראשון של הסמסטר במקום לקפץ במסיבת פורים של האגודה כמו מרבית הסטודנטים של בן-גוריון, טסנו עשרה סטודנטיות וסטודנטים, יחד עם חמישה חברי סגל לסיור אקדמי באתונה, בירת יוון.

 ההתחלה של הכול

כל הסטודנטים שהשתתפו בסיור לומדים בחטיבת אדנאואר ללימודי פוליטיקה וחברה אירופית ורובנו גם תלמידי המחלקה לפוליטיקה וממשל. לפני היציאה לסיור עברנו שני ימי הכנה, בהם שמענו הרצאות שונות על יחסי יוון והאיחוד האירופי, יחסי יוון וישראל, על המפלגות הפופוליסטיות ביוון, על המשבר הכלכלי וגם הרצאה על משבר הפליטים ביוון.

בבוקרו של היום הראשון באתונה התחלנו מההתחלה כמובן, מהזווית של יוון הקלאסית. ביקרנו בגבעת האקרופוליס, בכיכר סינטגמה, באצטדיון האולימפי הראשון וקינחנו את היום בטברנה מקומית. במהלך הביקור בכל אותם אתרים היסטוריים אי אפשר היה שלא לשים לב להיעדרם של שלטים המציינים את שם המקום או האתר, שלא לדבר על פירוט משמעותו או הקשרו ההיסטורי.

חוסר זה בלט במיוחד למול הטיפוח וההקפדה על כל שאר הפרטים באתרים. אנחנו פירשנו אותו כאמירה מאוד ברורה של היוונים: 'אין צורך בהסברים, אלו הרי האתרים מהם צמחה התרבות המערבית, וכל בן תרבות צריך לדעת לזהותם ולהבין את הקשרם בעצמו, ללא כל בעיה'. זה נתן לנו מושג עד כמה גאים היוונים במורשתם.

תיירים מצלמים באקרופוליס באתונה

תיירים מצלמים באקרופוליס באתונה

העם דורש צדק חברתי

ביום השני יצאנו מאתונה וביקרנו בתעלת קורניתוס, באתר הארכאולוגי מיקנה ולבסוף הסתובבנו בעיירה המקסימה נאפליו שהיא בירתה הראשונה של יוון המודרנית. הנופים והמראות היו עוצמתיים וחזקים והתרשמנו במיוחד מתעלת קוריתוס שהדהימה גם מהבחינה ההנדסית וגם בגלל האסתטיקה והנוף שנשקפים ממנה.

אחר הצהריים נפגשנו עם שגרירת ישראל ביוון, הגב' אירית בן אבא במעון השגרירה באתונה. היא סיפרה לנו על היסטוריית היחסים בין יוון לישראל ועל ההתקרבות בין המדינות בשנים האחרונות. היה מרתק לשמוע וללמוד על זווית הראיה של "ישראל הרשמית" ביוון, וללמוד מהאופן בו השגרירה מפרשת התרחשויות שונות במערכת היחסים.

בערב, על כוס יין טוב, נפגשנו עם מספר צעירים יוונים אשר סיפרו לנו מנקודת מבטם על מציאות חייהם בצל המשבר הכלכלי ביוון. במיוחד תפסה לי את האוזן טענה שהושמעה על ידי אחד מהם שהוא "מתבייש במה שהדור הקודם עשה ליוון, השאיר אותי בלי פנסיה ובלי עתיד. עם כל זאת, אין לי לאן ללכת, יוון זאת המדינה שלי". היו אלו מילים קשות שגרמו לי להבין כמה מורכב להיות היום אדם צעיר ביוון, ושלא רק אצלנו לצעירים טענות על העול הכלכלי ויוקר המחייה.

רוכב אופניים חולף על פני גרפיטי

שכונת הפלקה באתונה

בלב סערה פוליטית

היום השלישי של הסיור הוקדש ליום משותף עם המארחים שלנו מאוניברסיטת פיראוס. נפגשנו עם סטודנטים לפוליטיקה וממשל ולימודי אירופה ושוחחנו עם נציג של יוון בפרלמנט האירופי בבריסל, אשר מתעניין ביחסים עם ישראל. לאחר מכן השתתפנו בפאנל על יחסי ישראל ויוון, ולבסוף תוכננה שיחה פתוחה לקהל עם שר החוץ והיווני ועמיתו, שר החוץ הקפריסאי.

כאשר ההרצאה הייתה אמורה להתחיל , הגיעו כלי תקשורת ועיתונאים רבים ועד מהרה מצאנו את עצמנו בליבה של סערה פוליטית. מחוץ לאולם האוניברסיטה התארגנה הפגנה של סטודנטים המשתייכים לתאים פוליטיים קומוניסטיים שמחו על מדיניותה הכלכלית של ממשלת יוון.

הסטודנטים המקומיים ניצלו את השתתפותו של השר בפאנל והגיעו למחות כנגד נציג רשמי של הממשלה. בגלל ההפגנה השר היווני החליט לוותר על הדיון האקדמי בשפה האנגלית ופנה ישירות לקהל ביוונית, שהיה מאוד מעניין לצפות אבל פחות היה מובן לנו. ההתרחשות הזאת גרמה לנו להבין ממקור ראשון עד כמה ההשתתפות האזרחית ביוון חיה ובועטת וכמה המדינה תוססת מבחינה פוליטית.

איש קורא על רקע גרפיטי

מרכז העיר אתונה

 עדר פילים לבנים, קצת חמלה ורובין הוד לקינוח

היום הרביעי נפתח בסימן חמש הטבעות האולימפיות בביקור בכפר האולימפי הנטוש באתונה שנבנה במקור לקראת אולימפיאדת אתונה 2004. ההשקעה הכלכלית הרבה שהשקיעה המדינה באירוח המשחקים האולימפיים מהווה, לדעת חלק מהפרשנים, את אבן הדומינו הראשונה במפולת שהביאה בסופו של דבר למשבר הכלכלי ממנו סובלת המדינה היום.

הכפר הנטוש מסמל אולי יותר מכול את האופי היווני: ניסיון להפגין עוצמה ועושר שאינם תואמים את מצבה הכלכלי בפועל של המדינה. הסיור בכפר, בו מבנים ארכיטקטוניים מרשימים ומרהיבים ביופיים, אשר עומדים כמו פילים לבנים – נטושים, מעלים חלודה וציצי עשבים נובטים בחריצי הבטון, היווה המחשה ויזואלית רבת עוצמה.

כפכפים עם דגל ברזיל על רקע חול ים

רוצים לקרוא עוד על המשמעות הכלכליות של אירוח משחקים אולימפיים לערים המארחות? ד"ר סתו רוזנצוויג כתבה בדיוק על זה >>

מהכפר האולימפי, המשכנו לביקור במשרד ההגירה בו פגשנו את המזכיר הראשי של משרד ההגירה היווני אשר דיבר בהבנה וברגישות אודות הפליטים הרבים שהגיעו ליוון. גם הוא וגם אנשי צוותו שעובדים אתו עושים ככל הניתן ובצורה אנושית ומכילה במיוחד, על מנת לשפר את תנאי חייהם של הפליטים שאיבדו הכול. המפגש עם המזכיר וצוותו היה מעורר השראה ממש. הם דאגו להזכיר כמה פעמים במהלך השיחה: 'אל לנו לשכוח וצריך תמיד לזכור כי מאחורי המספרים בהם אנו עוסקים ניצבים אנשים ומשפחות, עם זיכרונות, טרגדיות וחלומות".

משם המשכנו לסיור גרפיטי בשכונת אקסרכיה הידועה לשמצה ביוון בשל הקבוצה האנרכיסטית שמתגוררת ופועלת בה. המדריך המקומי הציג בפנינו דרך אחרת לראות את הדברים: לא קבוצה אנרכיסטית, כי אם קבוצה אנושית וערכית הרואה דברים באופן שונה ופועלת בדרכה למען חברה שוויונית וצודקת יותר ולמען חלוקת אחרת של המשאבים הציבוריים. תודות לסיור בשכונה נחשפנו לנקודת מבט שונה על ההיסטוריה של יוון המודרנית וגרם לנו לחשוב על נושאים רבים מנקודת מבט חדשה ומרעננת.

 סלט יווני או שקשוקה ים תיכונית?

ביום האחרון לסיור נפגשנו עם נציגים מארגון "EARTH" שהוא ארגון סביבתי ללא מטרות רווח, שבעקבות משבר הפליטים ביוון החל לפתח פעילות גם בתחום הסיוע לפליטים.  באמצעות הארגון נפגשנו עם שני פליטים מסוריה ופליט אחד אפגאני- איראני.

הפליטים חלקו עמנו את סיפורי המסע הקשים שלהם וסיפרו לנו על ההתמודדות שלהם בתוך המציאות האירופית החדשה, על החלומות שהיו להם טרם הבריחה מארצותיהם ועל המציאות בפועל. לאחר מכן, בישלנו במשותף, הסטודנטים הישראלים והפליטים, ארוחה גדולה שחולקה אחר כך לחסרי בית באתונה.

המפגש עם הפליטים היה עוצמתי במיוחד. אנחנו בישראל שומעים הרבה על מלחמת האזרחים בסוריה ועל אלו שנמלטים ממנה, אבל המפגש הבלתי אמצעי היה מטלטל ממש: לראות את הפנים שלהם, לשמוע את הסיפורים ממקור ראשון ולהבין שלא מדובר רק במספרים אלא באנשים שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו.

כשאני מסתכלת אחורה על החוויה את יכולה להגיד שלפני הסיור ראיתי את יוון מזווית מאוד מסוימת אשר השתנתה מאוד בעקבות החוויות והידע שרכשתי בהכנה לסיור ובסיור עצמו. אני עוד צריכה לעכל את כל הדברים שחוויתי, אך אני יכולה לומר בביטחון שיוון תישאר במחשבותיי ובליבי זמן רב.

אדם עובר לפני כיכר מלאה ביונים

ליד איזור השוק באתונה

 

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.