יום חמישי , דצמבר 13 2018
בית » כללי » iGem 2018: איך הצטרפתי לקבוצת ה-originALS

iGem 2018: איך הצטרפתי לקבוצת ה-originALS

מאת: מערכת הבלוג

אודות הכתב

ניצן קידר היא סטודנטית שנה ג' במחלקה למדעי החיים וחברת קבוצת OriginALS בפרויקט iGEM 2018 של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

אמצע סמסטר ב' זה מושג שלא אמור להיות קיים באוניברסיטה. יש לו התחלה ויש לו תקופת מבחנים אבל אין לו אמצע. איך מצפים שעכשיו בחודש מאי, החודש הטוב בשנה, נקבל החלטה לשנה הבאה בעקבות מייל של "קול קורא להשתתפות בתחרות בביולוגיה סינטטית iGem 2018"? עוד אין לי תכניות לקיץ: טיסה? מועדי ב'? אז תכניות לשנה הבאה? נסחפנו.

iGEM BGU Logo

עוברים כמה ימים ושוב עולה המחשבה על אותו מייל. שמעתי על התחרות הזו בעבר. זאת התחרות בבוסטון שמייצגת את האוניברסיטה, משהו עם מחקר ביולוגי, אבל לא ממש זכרתי. החלטתי להתעסק עם זה בהמשך.

הידיעה על הקול הקורא עשתה את שלה ולאט לאט החלו יותר ויותר שיחות במסדרונות (נו בסדר, מדשאות) המחלקה למדעי החיים על התחרות ועל הקונספט של iGEM. אני יושבת וחושבת עם עצמי האם כדאי לי להעמיס על עצמי בשנה ג' שגם ככה הולכת להיות עמוסה במיוחד עבורי? האם אעמוד באתגר הזה? נרתעת ומחליטה לא לגשת למיונים.

ממשיכה בשנה ב' כרגיל אבל ברקע המחשבות לא עוזבות: האם עשיתי טעות שלא ניגשתי לריאיון? האם אני מפספסת פה הזדמנות שלא תחזור על עצמה? לאחר כמה חודשים אני מחליטה שפספסתי פה משהו ואולי עוד אוכל להצטרף לתוכנית.

כתבתי מייל למיכל, מנהלת המעבדה, ושאלתי האם יש עדיין אפשרות להתראיין ולהיבחן. מיכל בתשובה עונה לי שהקבוצה כבר נבחרה ושהם עומדים לפני מפגש התנעה שיתקיים בעוד שבוע, ומוסיפה "ייתכן שיש אפשרות לקלוט משתתף אחד נוסף אולם על מנת שניתן יהיה לשקול זאת, עליך לשלוח גיליון ציונים וקורות חיים בהקדם האפשרי, כלומר מיד".

באותו היום אני שולחת את המסמכים ומקבלת ממיכל בתגובה שנקבע לי ריאיון לעוד יומיים. ניגשת לריאיון מלאת חששות אבל חדורת מוטיבציה. באותו היום מקבלת הודעה- התקבלתי! שמחה מהולה בחשש ולחץ ליוו את אותם ימים. מי עוד התקבלו? מה יהיה הרעיון שלנו? איך זה הולך להתנהל? הרגשה של משהו גדול שמתחיל בלי לדעת בכלל לתוך מה אני נכנסת.

חברי קבוצת originALS

נלחמים במחלת ה-ALS

מגיע חודש ספטמבר ואני טרודה במשימה שקיבלנו לקיץ: כל חבר בקבוצה צריך לחשוב על רעיון לתחרות. איזה לחץ. מאיפה אני אביא רעיון מפציץ לתחרות? אפצ'י. בטח כל שאר חברי הקבוצה כבר ידעו עוד מלפני הראיונות מה הם רוצים. למה אני תמיד נזכרת בהכל אחרונה? אפצ'י. שונאת את הקיץ, ואת עונות המעבר, פריחת הזיתים, נשירת החתולים וקרדית אבק הבית בכל מקום! איך אני יכולה להתרכז ככה? אפצ'י.

אז הצעתי רעיון על טיפול חדשני באלרגיות שבאמת היה חכם, וחדשני וגם כמו שהבנתם היה יכול לעזור לי המון. כמוני הציעו כל חברי הקבוצה רעיונות יצירתיים ומאתגרים, כל אחד מציג בתורו, נשאלות שאלות ובסופו של דבר מגיעים להחלטה, ולא היא לא מערבת אלרגיות. החלטנו ברוב קולות להתמקד השנה בדרך טיפול חדשה במחלת הALS, וכך הוקמה לה קבוצת הoriginALS! הקבוצה שלנו מונה 9 סטודנטים ממחלקות שונות – הנדסת ביוטכנולוגיה, כימיה, ביולוגיה, ביולוגיה-פסיכולוגיה ורפואה. קיבוץ גלויות אמיתי.

עקבו אחרינו ב-Facebook

מתחילים בלמידה- הרצאות, סקירות ספרות במטרה לעשות יישור קו בין כולנו כדי להגיע לתחילת העבודה על הפרויקט עם הידע והכלים הנדרשים. חקר מחלת הALS  מצית בנו את יצר הסקרנות והקצב מתחיל לעלות. למי שלא יודע, ALS היא מחלה הגורמת למוות של עצבי התנועה בגוף וכתוצאה מכך השרירים מתנוונים, מה שמתבטא בשיתוק הדרגתי. המחלה סופנית וחשוכת מרפא ותוחלת החיים מרגע האבחון עומדת על בין שלוש לחמש שנים. בפרויקט שלנו אנחנו מפתחים טיפול חדשני באמצעות הנדסה גנטית שיוכל לעכב את קצב התקדמות המחלה ולשפר את איכות החיים של החולים.

ככל שאנחנו חוקרים את הנושא לעומק, אנחנו מבינים עד כמה הפרויקט גדול, עד כמה הפוטנציאל של הצלחתו משמעותי וכמה קשה עלינו לעבוד כדי להשיג את מטרתנו ולהגיע לתחרות בבוסטון עם תוצאות בשטח. העבודה על הפרויקט דורשת מאתנו המון. שעות של למידה ותכנון, פגישות עם חוקרים באוניברסיטה ומחוצה לה, העמדת ניסויים וביצוע שלהם בסטנדרטים הגבוהים ביותר. עוצרים, חושבים מתווכחים ושוב צעד אחר צעד מתקדמים לעבר המטרות שהצבנו לעצמנו.

מתוך דף גיוס ההמונים שלנו

גיוס המונים: בואו לרוץ איתנו!

כחלק מהחשיפה למחלת הALS יצרנו שיתוף פעולה עם עמותת "IsrALS" . שיתוף הפעולה מניב תוצאות הן במחקר והן בעשייה חברתית שהקבוצה לוקחת בה חלק. היבט אחד של שיתוף הפעולה הוא ההשתתפות שלנו במירוץ החברים השנתי שייערך בתאריך ה-7 ביוני 2018 למען חולי הALS, שמארגנות העמותה יחד עם עמותת "פרס לחיים". המירוץ נועד לגיוס כספים לטובת חולי הALS ובני משפחותיהם. פתחנו דף גיוס המונים בו אנחנו קוראים לכולם לתרום ולהשתתף איתנו במירוץ  ולהעניק לחולים את הסיוע שהם כה זקוקים לו.

אירוע נוסף הוא כנס "Next generation of ALS research" אותו אנחנו מארגנים שייערך בתאריך 12 ביוני 2018 ויתמקד בשיטות למחקר וטיפול במחלה, בו ישתתפו כ-100 אורחים, חברי סגל וסטודנטים מהמוסדות האקדמיים בארץ. לטובת הכנס הצלחנו, יחד עם עמותת IsrALS, לגייס את טובי החוקרים בתחום.

אנחנו בערך באמצע הדרך, הפנים כבר לכיוון התחרות. הפרויקט הגדול הזה שנקרא iGEM הינו מרכז חיינו – כל רגע פנוי מוקדש לעבודה מעבדתית, מחקר ספרותי, מציאת פתרונות לבעיות שצצו במהלך העבודה. אין ספק שמדובר בחוויה שלא נשכח, שהדרך שלנו בה היא עוד ארוכה ומאתגרת.

 

 

 

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.