יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » סילקון ואדי
סילקון ואדי

סילקון ואדי

מאת: ענבר בר-יהודה

" כדי ליצור סטנדרטים חדשים, דרוש משהו שהוא לא רק טיפה שונה. צריך משהו שהוא באמת חדש…" ביל גייטס

באר-שבע, בירת הנגב, הפכה בשנים האחרונות לחממה טכנולוגית וזירת פיתוח לחברות הייטק מהארץ ומהעולם. רק השנה הושגו מספר שיתופי פעולה אשר הולכים להשפיע לא רק קהילת על הסטודנטים אלא על תעשיית ההייטק והסייבר הישראלית וכמובן גם על בירת הנגב, באר-שבע.אחד משיתופי הפעולה הבולטים בתחום הוא עם חברות לוקהיד מרטין ו-EMC  אשר משקיעות בפעילות מחקר ופיתוח משותפת בישראל בתחומי מחשוב ענן, אנליזת נתונים וטכנולוגיות סייבר. הפעילות תתקיים בפארק התעשיות המתקדמות בבאר-שבע, בשיתוף חוקרים וסטודנטים מהאוניברסיטה.

שיתוף פעולה שכזה, גם בין החברות עצמן וגם אם האוניברסיטה יכול להוביל לתנופה בהעסקת עובדים מקומיים ישראליים ולעודד היגרה של אנשי מקצוע לנגב. מעבר זוהי הזדמנות נדירה לחוקרי האוניברסיטה לפתח פתרונות ומוצרים שישולבו בהיצע הטכנולוגי של החברות.

"קהילה היזמית והקהילה האקדמית בישראל מציעות שילוב ייחודי של כישורים, חדשנות ורוח חלוצית. אנו מצפים ששיתוף הפעולה עם לוקהיד מרטין יסייע ל EMC להמשיך ולהאיץ את פעילות המו"פ ולתרום להצלחתה של המשימה הלאומית, להוביל חדשנות ברמה הגלובלית". אמרה ד"ר ארנה ברי, סגנית נשיא ב EMC Corporation ומנכ"לית מרכז המצוינות של EMC ישראל

במקביל, הכריז ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו בשיתוף עם ראש עיריית באר-שבע, רוביק דניאלוביץ ונשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי, על הקמת קריית סייבר לאומית בבאר שבע, שתקרא Cyber Spark .  המונח סייבר מתייחס לכל מארג ההגנה על נתונים, רשתות, ארגונים, מוצרים ויחידים. השבועון אקונומיסט הגדיר את הזירה של רשת האינטרנט כ"זירת הלחימה החמישית הנוספת על ארבע הזירות המסורתיות (יבשה, ים, אוויר, חלל)".

מדובר במתחם ראשון מסוגו בעולם, אשר יכלול תעשיות ועסקים מובילים בתחום הגנת הסייבר, מחקר אקדמי פורץ דרך, חממות טכנולוגיות וחברות השקעה, חברות הזנק, גופים ביטחוניים מובילים, מסגרות חינוך והון אנושי המתמחות בתחום הסייבר וגופים ממשלתיים לאומיים בתחום.

כל אלו יוצרים סביבה מערכתית שלמה (אקו-סיסטם), ובה כל המרכיבים הדרושים ליצירת מובילות עולמית בתחום הסייבר, במרחב פיזי משותף המאפשר איגום משאבים, בניית תשתיות טכנולוגיות משותפות וכן סינרגיה של עובדים, חוקרים ותלמידים. בין היתר, במסגרת המיזם יוקמו מרכזי פיתוח, יורחבו פעילויות לימודי סייבר בחינוך התיכוני והאקדמי, גיוס כח אדם רלוונטי, פעולות שיווק בינלאומי והרחבת מעבדות מחקר.

למעשה, בבאר-שבע נוצר משולש מדע הכולל את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המרכז הרפואי-אוניברסיטאי סורקה ומעבר התקשוב הצבאי לפארק הייטק האזרחי בבאר-שבע. משלוש אשר מאפשר צמיחה של הון אנושי, אשר במרכזו למעלה מ-8,000 מסטודנטיות וסטודנטים הלומדים את מקצועות ההנדסה השונים. המטרה היא שתוך שמונה שנים תוכל באר-שבע לספק לכ-10,000 עובדים תעסוקה איכותית בשכר גבוה.

"באר שבע מבססת את עצמה כמרכז ידע בין לאומי" אמר ראש עיריית באר שבע בתוכניתה של אפרת רייטן, נקודה IL. מטרת התהליכים האלו מסביר ראש העיר היא למשוך את הצעירים, הסטודנטים, את אנשי הקבע ואני התעשייה לעיר תוך דגש על איכות חיים, דיור איכותי, תעסוקה הולמת בשכר גבוה בדגש על תרבות פנאי ומערכות חינוך. בקיצור מטרופולין אלטרנטיבי, שיהיה כייף לגור בו.

"בארצות הברית יש את סילקון ואלי, לנו יש את הסילקון ואדי" סיים ראש העיר.

תמונה: דני מכליס

אנחנו מחפשים כותבים קבועים לבלוג החדשנות והטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. סטודנטים? חברי סגל או חוקרים? פנו אלינו: digital@bgu.ac.il

אודות ענבר בר-יהודה

ענבר בר-יהודה
ענבר היא סטודנטית לתואר שני בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.