יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » כללי » האיום האקולוגי הגדול
האיום האקולוגי הגדול

האיום האקולוגי הגדול

מאת: ענבר בר-יהודה

על פי הערכות כשני מיליארד בני אדם סובלים ממחסור בברזל ואבץ שמוביל לתמותה של כ-63 מיליון בני אדם מדי שנה. הצפי הוא כי עד שנת 2050 רמות הפחמן הדו-חמצני (CO2) יעלו בצורה משמעותית וכתוצאה מכך יפגעו בצורה קשה רמות האבץ והברזל ביבולים המספקים אותם כיום לחלק גדול מהאוכלוסייה. דבר המהווה את האיום הבריאותי המשמעותי ביותר שהוצג אי פעם בהקשר לשינויי אקלים.

ד"ר איתי קלוג, מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ושותפיו ניתחו נתונים שכללו 41 זנים של דגנים וקטניות מקבוצות שגדלו בשבעה שדות שונים ביפן, באוסטרליה, ובארצות הברית. התוצאות הראו ירידה משמעותית בריכוזים של אבץ, ברזל, וחלבון בדגנים.  לדוגמא, אבץ, ברזל, וריכוזי חלבון בדגני חיטה הופחתו ב9.3%, .5.1%, ו6.3% בהתאמה, בהשוואה לחיטה שגדלה בסביבת CO2 ברמות גבוהות. אבץ וברזל גם הופחתו באופן משמעותי בקטניות; אך לא כך בחלבון.

הממצא המובהק של המחקר הראה כי דגנים וקטניות איבדו ברזל ואבץ ברמות CO2 גבוהות. זהו הממצא המשמעותי ביותר שכן כ 2-3 מיליארד אנשים ברחבי העולם מקבלים 70% או יותר של האבץ ו/או ברזל בתזונה שלהם מגידולי דגנים וקטניות, בעיקר בעולם המתפתח , שבו מחסור באבץ ומחסור בברזל הוא כבר דאגה בריאותית משמעותית.

תמונה: © olly – Fotolia.com

אודות ענבר בר-יהודה

ענבר בר-יהודה
ענבר היא סטודנטית לתואר שני בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.