יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » סטודנטים להנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן-גוריון פיתחו אתר לתמצות אוטומטי של מאמרים אקדמיים
סטודנטים להנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן-גוריון פיתחו אתר לתמצות אוטומטי של מאמרים אקדמיים

סטודנטים להנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן-גוריון פיתחו אתר לתמצות אוטומטי של מאמרים אקדמיים

מאת: ענבר בר-יהודה

סטודנטים מהמחלקה להנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, זיהו בעיה בעידן המידע והחליטות למצוא לה פיתרון.

כיום בעידן ה-Big Data אין כבר בעיה להשיג מידע, הוא נגיש וזמין לנו בכול מקום ובכול מצב. על כל חיפוש אנחנו נקבל אלפי תוצאות אפשריות והכמות רק הולכת וגדלה. בעולם האקדמי אנחנו עדים למעבר של חיפוש מידע אינטרנטי ושם במיוחד ניתן למצוא יותר מאמרים ויותר ידע אקדמי בכל יום שעובר.

יותר מאי פעם ישנה חשיבות מכרעת לייעול התהליך שבו מידע גולמי הופך לידע רלוונטי. לכן, נטע וייס ודוד מושקוביץ' בהנחייתם של פרופ' מרק לסט וד"ר מרינה ליטבק, מהמחלקה להנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב החליטו לפתח אתר לתמצות אוטומטי של מסמכים אקדמיים.

פרוייקטי גמר נוספים של סטודנטים בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב יוצגו במסגרת כנס החדשנות 2014. לפרטים והרשמה לכנס>>

המטרה היא שלא רק סטודנטים ישתמשו באתר אלא קשר רחבה של חוקרים, מומחים ואנשי תעשייה, בדגש על מחלקות למחקר ופיתוח, אשר עבורן גישה קלה ויעילה לחידושים ועדכונים מהאקדמיה היא מהותית ביותר. אך למעשה, כל אחד אשר מעוניין בהרחבת אופקיו יכול להרוויח מהאתר. החזון מאחורי הפרויקט הינו יצירת חוויה של ידע איכותי ומהר ובו בזמן לקדם הנגשת אקדמיה לכל אחד בכל מקום.

תוכנות התמצות מבוססת על האלגוריתם MUSE, אשר פותח על ידי פרופ' לסט וד"ר ליטבק  אשר משיג תוצאות הן ברמת המסמך והן ברמת הספר. התוכנה זמינה בשלוש שפות- אנגלית,  עברית וערבית. דבר המייעל את תהליך קצירת הידע הרלוונטי והתאמה אישית למשתמש.

האלגוריתם משתמש בקומבינציה לינארית של 31 מדדים סטטיסטיים על מנת להעריך את חשיבות כל משפט לתמצות, לבסוף קוצר את המשפטים הרלוונטיים מחולל מהם סיכום. במהלך הפרויקט שיפרו הסטודנטים את הממשק הקיים ולמעשה יצרו את תוכנת התמצות המתקדמת ביותר. התוכנה נבדק הן בהשוואה לסיכומים מקצועיים והן על בסיס חווית משתמש.

אתר התמצות זוכה לתשומת לב מהרבה חוקרים וארגונים בכירים בארץ ובעולם. לאחרונה קיבלו הסטודנטים את פרס הפרויקט המצטיין הארצי של הלשכה למנתחי מערכות מידע בישראל.

כמו כן הם השתתפו ב-DMBI 2014 –  הכנס הבינלאומי לData Mining for Business Intelligence, ובהמשך יציגו גם באירוע בILAIS 2014 – מושב פרויקטים מצטיינים ארצי שיערך באקדמית תל אביב יפו, וכמובן במסגרת אירועי Innovation 2014

Neta_David

בתמונה: נטע וייס, דוד מושקוביץ'

תוכלו להתרשם מ- Summy כאן >>

לכניסה לאתר Summy

תמונה: © igor – Fotolia.com

אודות ענבר בר-יהודה

ענבר בר-יהודה
ענבר היא סטודנטית לתואר שני בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.