יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » סטודנטים מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן-גוריון מציגים: פיתוחים חדשים בתחום הרובוטיקה:
סטודנטים מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן-גוריון מציגים: פיתוחים חדשים בתחום הרובוטיקה:

סטודנטים מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן-גוריון מציגים: פיתוחים חדשים בתחום הרובוטיקה:

מאת: מערכת הבלוג

הפיתוחים יוצגו לראשונה בכנס החדשנות 2014 של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הכנס נערך בשיתוף הפקולטה למדעי ההנדסה, הפקולטה לניהול ומרכז בנג'יס ליזמות וניהול הייטק.

רובוט קטן למשימות ביטחוניות!

רובוט מיוחד שנבנה על-ידי סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף מפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) בגודל של כ-100 מ"מ מהווה אב טיפוס לרובוט קטן וחכם המיועד לאיסוף מידע בתוך מרחבים אובניים בפעולה צבאית. הרובוט הזעיר אמור לסייע באיסוף מידע ובכך למזער סיכון של חשיפת כוח צבאי בשטח שלא נסרק. בנוסף הרובוט גם יכול למפות מבנה ללא מידע קודם, לתפעל הפעלת מטענים ועוד.

הרובוט הזעיר יכול להתנייד בקלות לנקודות חשודות ולקבל מידע על המתרחש באזור תוך שידור רציף של וידאו וסאונד ללוחם הנמצא במקום בטוח ובכך לתרום לאבטחת הלוחם. הרובוט יכול להוות כ"שומר סף" ולחפות בראיה לנקודות מסוימות חשודות גם בתנאי תאורה קשים והוא  מאפשר לאסוף מידע ונתונים על המבנה ללא כל מידע קודם על חפצים חשודים ודמויות לא רצויות במבנה. כמו כן, ניתן להשתמש ברובוט כמנשא של מגדילי טווח תקשורת אלחוטית ולהגדיל את טווח התקשורת בתוך מבנים, מנהרות וכדומה. לרובוט יכולת התניידות במקומות קטנים וצרים שאדם לא יכול להגיע אליהם.

20140614_192248

רובוט המבצע הליכה דינאמית! 

הליכת רובוטים הינה תחום בענף הרובוטיקה התופס תאוצה בשנים האחרונות הודות לשיפורים משמעותיים והוזלת עלויות הן בחומרה והן בתוכנה של הרובוט . ניתן לראות זאת בייצור ופיתוח הולכים וגדלים של רובוטים הנעים על גבי רגליהם ומדמים הליכות נפוצות בטבע. לרובוט ההולך יתרונות ברורים בכל הקשור לעבירות על גבי משטחים בעייתיים ומורכבים,  שליטה ובקרה באוריינטציית גוף הרובוט וביצוע משימות הדורשות דיוק ואף מהירות.

על אף יתרונותיו,  הבעיה המרכזית של הרובוט ההולך היא שמירה על יציבות, שכן, מצב זה בו נשאר גוף הרובוט מאוזן ביחס לקרקע תוך כדי תנועה איננו טריוויאלי כלל ובקלות יכול הרובוט להגיע למצב בו הוא מאבד את יציבותו ונופל .

הפרויקט  שביצעו הסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון אלחנן סמואל ויגאל זיוון בהנחיתו של ד"ר אמיר שפירא, עוסק במידול הליכה דינמית לרובוט ארבע רגלי ויישומו בסביבת סימולציה ממוחשבת.

פלוטו3

Robots in Amir Shapiro's lab

מערכת רובוטית לניקוי צנורות תת מימיים במתקן ההתפלה שורק!

מתקני התפלה המבוססים על הזנת מי ים דרך צינורות, סובלים מהצטברות חומר ביולוגי על דפנות הצינור. שכבת החומר הזו גורמת לעליה בהפסדי הזרימה הנובעת מהקטנת שטח החתך בו נעים המים ומהגדלת מקדם החספוס של הצינור. הפסדי הזרימה גורמים להוצאה כלכלית גדולה יותר של המתקן על האנרגיה הדרושה להפעל המשאבות. מערכת הנקוי הנמצאת כיום בשימוש דורשת את עצירת פעולת המתקן לזמן רב. ולן דרוש היה פתרון שיאפשר את נקוי המערכת תוך כדי פעילות שוטפת.

דורון אסף ואפ רים מתן סטודנטים בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן גוריון  פיתחו בהנחיתו של ד"ר אמיר שפירא מערכת רובוטית חליפית לנקוי  צנרת ההזנה במתקן התפלה שורק אשר מסוגלת לפעול בסביבת מים זורמים ללא צורך בעצירת פעולת המתקן. תנועת הרובוט בצינור מתבססת על מעבר תנועה מהמים הזורמים אל הרובוט ללא צורך באספקת אנרגיה חיצונית.

בואו לגלות עוד פרויקטים השבוע באירוע חדשנות 2014 >> לפרטים נוספים לחץ כאן

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.