יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » מתי הומצא הטלפון הסלולארי? ב- 35 במאי!
מתי הומצא הטלפון הסלולארי? ב- 35 במאי!

מתי הומצא הטלפון הסלולארי? ב- 35 במאי!

מאת: ד''ר סתו רוזנצוויג

שאלתם את עצמכם פעם מי המציא את הטלפון הסלולארי? אותה המצאה חדשנית שקשה לנו לתאר את חיינו בלעדיה? התשובה לשאלה זו אינה פשוטה, שכן ישנן מספר גרסאות לסיפור ההמצאה.

הרעיון של תקשורת אלחוטית דו-כיוונית הופיע כבר ב-1935 בספרו של אריך קסטנר, 35" במאי".  בספר דני וסוסו המדבר התפעלו במיוחד מ"מראה האדם שהיה נוסע על המדרכה לפניהם ופתאום ירד על הכביש, הוציא מכיס מעילו שפופרת-טלפון, השמיע לתוכה מספר וקרא: "מרים? שמעי נא, היום אאחר לבוא לארוחת הצהרים. עלי לסור עוד למעבדה. להתראות חמודה!". אחר כך החזיר את הטלפון לתוך כיסו, שוב עלה על הסרט הנע, והחליק לדרכו תוך קריאה בספר".

אולם רק כ-30 שנה לאחר פרסום הספר נוצר החיבור בין הרעיון ליכולות הטכנולוגיות שאפשר את פיתוח מערכות הסלולריים.

בשנות ה-60, טייס וסוחר בחטיבת הרדיו של ג'נרל אלקטריק ששמו ג'ו גוקן, הגה הקמת רשת של מגדלי ממסר שתשרת את נהגי המשאיות על כביש 55 באילינוי. רק לאחר מספר שנים, ולא לפני שהוציא מכיסו למעלה מ- 100,000$ על פיתוח, קיבל גוקן מה- FCC, רשות התקשורת האמריקאית, רישיון שידור ותקשורת. את הפעלת הרעיון שהגה לא זכה ליישם בעצמו. לעומתו, מפעיל קטן של טלפונים מבוססי רדיו, בשם קרטר-פון, הצליח באותה התקופה לשבור את מונופול הטלפוניה האמריקאי של בל, עם טלפונים אלחוטיים שניתן היה לשוחח בהם ממכוניות נוסעות. אלה לא היו טלפונים סלולריים, אך ההתפתחות הטכנולוגית כבר שעטה קדימה.

בשנות ה- 60 עבדו במעבדות בל צוותים של עשרות מהנדסים, בראשות ג'ואל אנגל וריצ'רד פרנקיל, על הכפלה משמעותית של מספר המשתמשים בו-זמנית ברשת. הרעיון של אנגל ופרנקיל התבסס על חלוקה של ערים גדולות לתאים (cells), כאשר בכל תא ישנן מכוניות המחוברות לרשת ומעבירות תוך כדי נסיעה סיגנלים של שיחות טלפון מתא לתא. בשנות ה- 70 המשיכה להתפתח ארכיטקטורת הרשתות הסלולאריות.

אולם רק בשנת 1973 התקיימה השיחה הסלולארית הראשונה- בישיבה שבה נכחו ראשי ה-FCC  ונציגי חברת מוטורולה. בתחילה פקפקו ראשי ה-FCC  ביכולתה של מוטורולה לקדם טכנולוגיה סלולארית, אולם נציג חברת מוטורולה הוציא בדרמטיות טלפון סלולארי מכיס המקטורן שלו והגיש אותו ליו"ר ה- FCC לטובת שיחת טלפון היסטורית. בראשית שנות ה- 80 כבר פעלו הרשתות הסלולאריות הראשונות. בשלב זה העריכה חברת הטלפוניה האמריקאית, בל, כי עד שנת 2000 יהיו בארה"ב כמיליון משתמשים סלולאריים. ההערכה הזו התבררה מהר מאוד כמגוחכת, כיון שכבר בשנת 1993 נרשמו בארה"ב מעל 10 מיליון משתמשים.

אם כן, מי המציא את הטלפון הסלולרי?

כמו המצאות מורכבות אחרות, ההיסטוריה אינה יכולה לייחס את המצאת הטלפון הסלולרי לאדם או לחברה אחת בלבד. מאות אנשים תרמו להתפתחות הטכנולוגיה הראשונית ביותר העומדת בבסיס ההמצאה החדשנית הזו.

סיפורי פנטזיה ומדע בדיוני מתארים לעתים מציאות אלטרנטיבית או עתידית מלהיבה ביותר! בספר "35 במאי" התפעלו דני והסוס גם מהעיר שבה "המכוניות נוסעות בעצמן, בלי נהג ובלי הגה… המכוניות… נהוגות מרחוק. שיטת הנהיגה מבוססת על קשר מתוחכם בין שדה אלקטרומגנטי לבין תחנת השידור…" מזכיר לכם את המכונית-ללא-הנהג של גוגל?

ולנו לא נותר אלא לתהות: האם סיפורי מדע בדיוני מן העבר, המנסים לתאר את העתיד, זורעים רעיונות חדשניים שמנסים לפתח מדעני ההווה?

הפוסט נכתב על-ידי ד"ר סתו רוזנצוויג, מהפקולטה לניהול על שם גילפורד גלייזר ואייל סופר, המחלקה לספרויות זרות ובלשנות.

אודות ד''ר סתו רוזנצוויג

ד"ר סתו רוזנצוויג , מרצה בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר​.