יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » כיצד אוכפים את החוק במרחב הסייבר? טכנולוגיות מחשוב חדשניות בשירות המשטרה
כיצד אוכפים את החוק במרחב הסייבר? טכנולוגיות מחשוב חדשניות בשירות המשטרה

כיצד אוכפים את החוק במרחב הסייבר? טכנולוגיות מחשוב חדשניות בשירות המשטרה

מאת: R-digital

מאת: סנ"צ מאיר אוחיון, מפקד יחידת הסייבר הארצית במשטרת ישראל ורפ"ק יניב עזאני, ראש תחום טכנולוגיה ביחידת הסייבר הארצית, להב 433

היווצרות מרחב הסייבר הינה חלק בלתי נפרד מהצמיחה הטכנולוגית המואצת של העשורים האחרונים, וחשיבותו להתפתחות האנושית אינה ניתנת לערעור. מרחב הסייבר מאפשר זרימה חופשית של ידע, הון ושירותים, עם חסמי כניסה נמוכים מאוד, המאפשרים חדשנות ושיפור הרווחה החברתית. בד בבד, מרחב הסייבר טומן בחובו איום חמור, שכן הוא מהווה תווך פוטנציאלי לפעילויות עוינות למטרות טרור ופשיעה.

הרשת מהווה פלטפורמה לביצוע פשעים ויש הטוענים שקיימת זיקה בין הירידה בפשיעה "הקלאסית" לעומת עליה מתמדת בפשיעת הסייבר שכוללת עבירות מחשב, פשע מאורגן, חילוט נכסים והתעללות בילדים, לרבות באמצעות מחשב.

חדשנות באכיפת החוק במרחב הסייבר מהווה אחד האתגרים החשובים  ע"י בנית כלים  לאכיפה הפלילית ברשת האינטרנט ופשעי סייבר. יש צורך תמידי לחשוב על פתרונות יצירתיים שיהוו קפיצת מדרגה של גופי האכיפה ויסייעו רבות לשיפור איכות חיי האזרח והקהילה

עולם הסייבר מאופיין בתכונות מסוימות ההופכות אותו למאתגר במיוחד עבור מערכת החוק: המידע הדיגיטלי אינו מתוחם לטריטוריה גיאוגרפית אך האכיפה כן. הוא בו זמנית יכול להיות חלק מפעולה מקומית אך גם כזו שעוברת בין אמצעים ותשתיות בינלאומיות ובכך למעשה פורץ את גבולות סמכות השיפוט והאכיפה. המידע הדיגיטלי מצד אחד "חי וקיים" ומצד שני לא יכול להישמר אלא בצורה שונה מצורת הייצוג שלו כמידע נגיש.

מורכבות זו הביאה את ההתפתחות הטכנולוגית למצב המאתגר יום יומית את מערכת אכיפת החוק בבואה לטפל בפשיעת סייבר. בבואנו להתמודד עם פשיעה מסוג זה אנו מוצאים את עצמנו מתמודדים עם מספר אתגרים טכנולוגיים מרכזיים: עולם המובייל מנגיש את המרחב הקיברנטי לכל כיס ומאפשר ניוד שלו בכל סיטואציה, ההצפנות נמצאות היום בכל רובד – במחשבים ומערכות גדולות, בהתקנים ניידים, בתקשורת החשאית עצמה ואף במנגוני הנגישות עצמם.

על מנת לתת מענה לצרכים מתקדמים אלו של המשטרה אנו נאלצים לפתח כלים  וטכנולוגיות שיתנו לנו  בין השאר את הנגישות למידע קריטי שמוסתר בהצפנה, את היכולת לאתר גורמי פשיעה המסווים עצמם באמצעים מתוחכמים, יכולות לנתח פוגענים ויישומים זדוניים ואת אופן הפעולה המדויק שלהם, היכולת לפתוח ולהבין תקשורת המשמשת ככלי לביצוע עבירות ואת היכולת למצוא בסופו של תהליך את הראיות בתוך בליל של מידע דיגטלי רב בכל זירה. האתגר בפיתוח יכולות אלו רק מתעצם עם ההבנה שכל זה חייב להיות תוך הקפדה על מרחב פעולה משפטי המחויב להגנה על פרטיות האזרח, חקיקה טריטוריאלית שונה ומשתנה, הסכמים ואמנות בינלאומיות. כלים ויכולות אלו חייבים להמשיך להתעדכן ברמה יום יומית על מנת להישאר בחזית הטכנולוגיה ההולכת ומתפתחת בקצב מהיר ולתת למשטרה את היתרון היחסי הנדרש לה במאבקה בפשיעה בעולם הסייבר.

במסגרת המאמצים לפתח טכנולוגיות חדשניות שיסייעו לאכיפת החוק במרחב הסייבר, משטרת ישראל בשיתוף עם מרכז בנג'יס ליזמות וניהול היי-טק בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ערכו בחודש יוני 2015 את אירוע FUTURE COP: "האקתון" ייחודי בן 28 שעות רצופות בו האקרים, מפתחים, מעצבים, אנשי היי-טק, ואנשי משטרה וכוחות הבטחון התחרו על פיתוח פרויקטים טכנולוגיים שיכולים להוות תרומה משמעותית לעולם השיטור ברשת. במהלך האירוע נהנו המשתתפים מליווי של מנטורים מומחים והרצאות מרתקות על אכיפת החוק בתחום הסייבר.

לקראת האירוע הציעה המשטרה מספר דוגמאות לפרויקטים הדורשים פיתוחים טכנולוגיים חדשניים בתחום הסייבר:

  • מערכות הגנה/התראה לגישה למחשב/סלולר
  • מלכודות ל-Honeypots לעברייני רשת/סלולר
  • כלים לאיתור דפוסי פעולה חשודים ברשת (פשיעה, פדופיליה, סחר לא חוקי וכד')
  • כלי פורנזיקה מהירים כגון אפליקציה למיצוי מהיר בסלולרי בחיפוש בהסכמה, ניתוח מידע מהיר של תמונות במחשב/סלולר וכד'
  • כלי יישומי לניתוח אירוע Phishing/Malware ע"י חוכמת המונים ברשת
  • מערכת לזיהוי קבצים/תוכנות במחשב או בסלולר (סטונגרפיה, הצפנה וכד') הרלוונטיות לחקירה משטרתית
  • מערכת לזיהוי מגמות של אירועי סייבר ברשת ויצירת ממשק דיווחים והתראות
  • מערכת לזיהוי כלי האזנה/ניטור בטלפונים סלולרים

הורד

אודות R-digital