יום שלישי , נובמבר 20 2018
בית » חדשנות » מחקר מקיף בקמפוס אילת הביא לגילויים חדשים על יתרונות הטיפול בעזרת דולפינים בילדים הסובלים מבעיות רגשיות

מחקר מקיף בקמפוס אילת הביא לגילויים חדשים על יתרונות הטיפול בעזרת דולפינים בילדים הסובלים מבעיות רגשיות

מאת: מערכת הבלוג

מפגשים עם דולפינים סייעו לשיפור מצבם החברתי וההתנהגותי של ילדים הסובלים מבעיות רגשיות ומגבלות שונות. זהו אחד הממצאים המפתיעים במחקרה של סופי דוניו, בוגרת התכנית להוראת המדעים והטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקרה של דוניו נערך בהנחייתם של פרופ' מירי עמית מהתכנית להוראת המדעים והטכנולוגיה, ופרופ' נדב ששר, מהמחלקה לביולוגיה ולביוטכנולוגיה ימית ומנהלו האקדמי בפועל של קמפוס אילת של האוניברסיטה.

מחקרים קודמים כבר הוכיחו את יעילות הטיפול בעזרת בעלי חיים לשיפור מצבם הרגשי של ילדים. החדשנות במחקר זה הייתה בדיקת השפעות הטיפול גם על דפוסי התנהגותם ועל מצבם החברתי של הילדים המטופלים. המחקר הוכיח שיפור התנהגותי בקרב 73% מן הילדים המטופלים ושיפור משמעותי במעמדם החברתי.

בעלי חיים ומים משמים למטרות תרפיה מזה שנים רבות. תחום התרפיה בעזרת הדולפינים החל בשנות ה-80. "ככלל, טיפול בבני אדם באמצעות בעלי חיים מועיל מאוד מכיוון שבעלי החיים מעניקים אהבה ללא תנאי". אומרת דוניו. טיפול כזה מרחיב ערוצי תקשורת ומעמיק את החיבור והקשר הבין-אישיים. למים יש גם כן יתרונות טיפוליים. כפועל יוצא, תחום ההידרותרפיה מפותח היום מאוד.

בריף הדולפינים באילת התחילה לפעול ב-1991 תכנית מיוחדת הנקראת "חוויה תומכת בעזרת דולפינים", המבקשת לסייע לילדים עם בעיות תקשורת, בעיות קשב וריכוז, היפראקטיביות, ובעיות רגשיות שונות. התכנית הטיפולית היא אינדיבידואלית, וכוללת מפגשים על רפסודה, בנוסף למפגשים תוך כדי שחייה בים. הילדים שנבדקו במסגרת המחקר מתמודדים עם מגוון מוגבלויות: אוטיזם בדרגות שונות, בעיות קשב וריכוז, היפראקטיביות ובעיות ריגשיות. "גילינו שהמפגשים של הילדים עם הדולפינים העניקו להם חוויות חיוביות, מהנות ומחזקות", מציינת דוניו.

Child playing with a cute dolphin in the blue water

המחקר בדק ארבעה ממדים בהתפתחות הילד: הפן הרגשי, הפן הקוגניטיבי, וכאמור, לראשונה במחקר בתחום זה, נבדקו גם הפן החברתי והפן ההתנהגותי. המחקר בדק את ההבדלים בהתפתחות הילדים טרם ההשתתפות בתכנית ולאחריה, והמסקנה היא שהאינטראקציה עם הדולפינים השפיעה באופן מכריע על כלל התחומים שנבדקו. עוד קובע המחקר שהמפגשים במחיצת הדולפינים, מעניקים לילדים חוויות מהנות ומעצימות, ומשפרים את תפקודם בחיי היומיום.

בעקבות המחקר עובדת דוניו בימים אלו על פיתוח מערכת מדידה שתשמש בתצפיות על ילדים העוברים טיפול בעזרת דולפינים. המערכת תוכל לתת אינדיקציות על התקדמות הטיפול. "גיבשנו רשימת קריטריונים שיש לבדוק במהלך התצפית, וכעת אנו עובדים על תיקופם והערכת מהימנותם. המטרה היא להגיע לכלי שבאמצעותו נצפה בילד המטופל בתחילת תהליך הטיפול ובסופו, וכך נוכל להעריך את השפעת הטיפול".

אודות מערכת הבלוג

מערכת הבלוג
ibgu.ac.il הינו בלוג חדשנות, מדע וטכנולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.